Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Bosna Hersek üyelerinden Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç ve beraberindeki Heyet 6-10 Eylül 2023 tarihlerinde Kardeş Şehri Tavşanlı Belediyesi’ni ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Heyette, Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç’ın yanı sıra Doboj İstok Belediyesi Meclis Başkanı Nusret Dautoviç, Bosna Hersek Federasyonu Halk Meclisi Milletvekili Damir Şişiç, Tuzla Kantonu Denetleme Müdürü Selmin Kariç, Doboj İstok Belediye meclisi üyeleri ve Emmaus Uluslararası yardım kurumu Müdürü Elmedin Şkrebo yer aldı.

Heyet Tavşanlı ziyaretinde Belediye Başkanı Mustafa Güler’i ziyaret etti. Heyete Tavşanlı Belediyesi’nin kurumsal yapısı ve gerçekleştirdiği projeleri anlatan Başkan Güler, “Bosna’dan ilçemize gelen Başkanımız, meclis üyeleri ve Uluslararası Dayanışma Forumu – Emmaus Derneği yetkililerini Tavşanlı’da görmekten mutluluk duyuyorum. Bizim kardeşliğimiz ilelebet sürecek” ifadelerini kullandı.

Heyet daha sonra Cemil Köylü Huzur Evi’ni ziyaret ederek burada konaklayan vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra Ada Mesire Alanı, Göbel, Kurşunlu Cami, Bedesten ve Mülayim Tepe Mesire Alanını gezen heyet Tavşanlı sokaklarını turlayarak esnafla görüştü.

Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bradiç, Belediye Başkanı Mustafa Güler ve personeline teşekkür ederek “Buraya her gelişimizde heyecanımız artıyor. Tavşanlı halkının samimiyeti bizleri fazlasıyla mutlu ediyor. Kardeş şehrimiz Tavşanlı’da bulunmak bizim için bir onur” diye konuştu.

Heyet TDBB’yi Ziyaret Etti

Doboj İstok heyeti 8 Eylül 2023 tarihinde TDBB ziyaretinde Genel Sekreter Fahri Solak ile görüştü. TDBB’nin Bosna Hersek’te bu güne kadar yapmış olduğu tüm projelerden ötürü TDBB’ye teşekkür eden Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç, inşaatı TDBB tarafından desteklenen Spreça nehri üzerindeki Spreča Barış Köprüsü ile ilgili bilgi verdi. Başkan Bratiç, “Trebinje İslam Birliği Vakıf Binasının Restorasyonu, Vareş Kokoşçiçi Köyü İlkokulu, Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Öğrenci Yurdu ve Pale’ye Sağlık Aracı TDBB’nin son dönemde Bosna Hersek’e yapmış olduğu çok önemli projelerdir. Türkiye ile olan işbirliğimiz her geçen gün daha da güçlenerek devam ediyor. Ankara Mamak Belediyesi ile Kardeş Şehir olmak için karşılıklı meclis kararı aldık, yakında imza töreni yapacağız” dedi. 

Bosna Hersek Emmaus Derneği Müdürü Elmedin Şkrebo da, TDBB desteği ile devam ettirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi. TDBB’nin destek olduğu öğrenci yurdunda bu yıl 72 öğrencinin kaldığını, TDBB sayesinde yurdun finansal istikrara sahip olduğu ifade etti.

Ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade eden TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da görüşmede: “TDBB olarak en yoğun çalıştığımız ülkelerden biri Bosna Hersek’tir. Sizin de belirttiğiniz gibi, Trebinje İslam Birliği Vakıf Binasının Restorasyonu, Vareş Kokoşçiçi Köyü İlkokulu, Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Öğrenci Yurdu, Pale’ye Sağlık Aracı projelerini Haziran ayı başında tamamladık. Doboj-Doboj İstok Dostluk köprüsünün inşası ile gelişmeleri de takip diyoruz. Belediyecilik faaliyetlerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerine de destek oluyoruz. Bosna Hersek ile geniş bir alanda işbirliği içerisinde olmaya gayret ediyoruz” dedi.

Ziyaret, karşılıklı hediye takdimi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesiyle tamamlandı.

11.09.2023