Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği ve Azerbaycan Adalet Bakanlığı Belediyelerle Çalışma Merkezi işbirliğinde düzenlenen “Azerbaycan – Türkiye Yerel Yönetimleri Tecrübe Paylaşımı Programı”, 14 Eylül 2023 tarihinde video konferans yöntemiyle yapıldı.

Programa, TDBB Yönetim Kurulu Üyeleri Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ve Şahinbey (Gaziantep) Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu temsilen Başkan Yardımcısı Sait Şahin konuşmacı olarak katılırken, Azerbaycan’dan 75 Belediye Başkanı ve Yerel Yönetici katıldı.

Video Konferansın açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği ve Nerimanov Belediye Başkanı Temraz Tağıev, TDBB işbirliğinde düzenlenen tecrübe paylaşım programları vasıtasıyla Türkiye’deki belediyelerce yapılan çalışmaları yerinde gördüklerini ve bunları Azerbaycan belediyelerine uygulama ve hayata geçirme imkanı bulduklarını belirtti. Tağıev, “TDBB ile çok güçlü bir işbirliğine sahibiz. Çok faydalı, dolu dolu geçen programlar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Buradan TDBB yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bu video konferansın da çok faydalı geçeceğine gönülden inanıyorum. Katılım sağlayarak Türkiye’nin Belediyecilik tecrübelerinin Azerbaycanlı meslektaşlarıyla paylaşılmasını sağlayan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy video konferansta Zeytinburnu Belediyesi ile ilgili bilgiler vererek, yürütülen çalışmaları anlattı. Başkan Arısoy, “Belediyecik bir azim işidir. Bunun için hiç zaman kaybetmemek gerekiyor. Belediyenin kaynaklarını çok iyi ve yerinde kullanmak gerekiyor. Bütçeyi çok iyi ayarlamak gerekiyor. Zamanı da hesap edip ona göre çalışmalar projeler üretmek gerekiyor. Belediyecilikte öncelikle en acil olan işleri çözüp ondan sonra kültür sanat işlerine ağırlık vermek gerekiyor. Şehirler canlı organizmalardır ve şehirlerin ihtiyaçları her geçen gün daha da çok artmaktadır. Her gün üstüne bir şeyler koyarak ilerlemek gerekiyor. Bizim Zeytinburnu’nda ilk göreve geldiğimde ilçe merkezinde 520 eski askeri konutun olduğu bir alan vardı ve biz hemen bunun yıkım planlamasını yaparak hızlı bir şekilde çalışmalara başladık ve konutları yıkarak ilçemize çok büyük bir millet bahçesi olan yeşil bir alan kazandırmış olduk. Ben bu tür programların önemli olduğunu düşünüyorum. Hem tanışmış oluyoruz hem de tecrübelerimiz aktarıyoruz” İfadelerine yer verdi.

Şahinbey Belediyesi Başkan Yardımcısı Sait Şahin de programda bir sunum yaparak, Şahinbey Belediyesi tarafından yürütülen imar planlama ve kentsel dönüşüm, altyapı çalışmaları, belediye bütçesinin arttırılması için yapılan çalışmalar, geri dönüşüm uygulamaları, insan kaynağının iyi değerlendirilmesi, Nüfus istihdamının sağlanması, sosyal belediyecilik faaliyetleri, kültür ve sanat çalışmaları gibi birçok konuda katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Programda konuşmaların ve sunumun ardından soru cevap yapıldı.

14.09.2023