Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda, TDBB Yönetim Kurulu üyeleri Türkiye’nin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Özbekistan’ın Kokand Belediyesi, 4 Eylül 2023 tarihinde Balıkesir’de düzenlenen törenle Kardeş Şehir protokolü imzaladı.

İmza Törenine, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kokand Belediye Başkanı Maruf Usmanov, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın yanında Özbekistan heyetinden Yükseliş Ulusal Hareketi Başkanı Bobur Bekmurodov, Nevai Belediye Başkanı Dilmurod Ergaşev, Tirmiz Belediye Başkanı Uktam Turaev, Kattakurgan Belediye Başkanı Gavhar Alimova, Davlatabad Belediye Başkanı Anvar Tajimirzaev, Özbekistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Danışmanı Şahuz Hakimov, Özbekistan Sayıştayı Daire Başkanı Anvarjon Soliev, Yükseliş Ulusal Hareketi Başkan Yardımcısı Askar Mamathanov ve Koordinatörü Barnohon Niyazımbetova ve davetliler katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, protokol kapsamında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunacaklarını söyledi. Özbekistan’da ilk kardeş şehirleri olan Kokand ile birçok alanda işbirliği yapmayı planladıklarını belirten Yılmaz, “Aynı zamanda eğitim, ekonomi, sağlık, gençlik ve spor ile kültürel mirasların korunması konusunda, çevre, enerji, altyapı, üstyapı, bilgi teknolojileri paylaşımında gerçek bir kardeş şehir olma protokolü imzalıyoruz.” diye konuştu.

Kokand Belediye Başkanı Maruf Usmanov da, bugünün iki şehir için tarihi bir gün olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “İki devletin Cumhurbaşkanlarının işbirliği bugün buraya yansıyor, ilişkilerimizi daha da kuvvetlendiriyor. Kardeşlik Protokolümüzle gençlik, turizm, tarihi, kültürel, çevre ve birçok konudaki işbirliğimizi gelecek yıllara miras bırakacağımızı belirtmek isterim. Bugüne kadar Türkiye’de imzaladığımız ilk kardeş şehir protokolü budur. Kokand tarihi şehirlerden biridir. Şehrimiz, kültür ve medeniyet anlamında Özbekistan’ın en önemli şehirlerinden biridir. Bu kardeşlik projesiyle iki şehrin dostluğunun pekişeceğini ümit ediyorum”.

Daha sonra iki belediye başkanı bir birlerine yöresel hediyeler takdim etti. Tören günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.