Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Karatay Belediyesi işbirliğinde Bosna Hersek Trebinje Belediyesi sınırları içerisinde yer alan İslam Birliği Vakfı binasının Restorasyonu tamamlanarak, 2 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Törene, TDBB Yönetim Kurulu Üyesi, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay Belediyesi Başkan Yardımcısı Osman Ciğer, Trebinje İslam Birliği Başkanı Miralem Hadžimahović, Yönetim Kurulu üyeleri Vedad Banović ve Armin Bešović, Trebinje İslam Birliği baş imamı Sadik Fazlagić ile davetliler katıldı.

Açılış töreninde yaptığı konuşmada tarihi önemi olan bu topraklarda bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Başkan Hasan Kılca, “2 yıl önce de buraya gelmiştik. 2021’de Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) işbirliğinde Karatay Belediyesi olarak Zvornik Şehitlik Anıtı’nın yapımına ve Trebinje Zupa Camii’nin restorasyonuna destek vermiştik. O ziyaretimizde buradaki kardeşlerimiz, İslam Birliği Vakfı binasının yarım kaldığını ve bu binanın tamamlanmasını bizden talep etmişlerdi. Biz de Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile birlikte bu projeye destek vereceğimizi söylemiştik. Çok şükür bugün itibariyle binayı tamamlamış olduk. Karatay Belediyesi olarak Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile birlikte Bosna Hersek’in her köşesinde nerede bir ihtiyaç varsa oraya destek vermeye ve talep edilen birçok şeye yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Bosna Hersek’te Novi Grad, Gorajde ve Teoçak Belediye ile kardeş şehir ilişkilerimiz mevcut. Yine Mostar Cemal Biyediç Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nun tefrişatına destek verdik ve açılışını gerçekleştirdik. Türkiye’deki belediyeler olarak Bosna Hersek başta olmak üzere tüm dost ve kardeş ülkelere destek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İslam Birliği Meclisi Başimamı Sadik Fazlagic, katkıları dolayısıyla TDBB ve Karatay Belediyesine teşekkür etti. Başkan Hasan Kılca’nın 2 yıl önceki Bosna Hersek ziyareti sırasında kendilerine Trebinje İslam Birliği Vakfı yarım kalan binasının yapımı ve bölge turizmine katkı sunacak bir sosyal tesis projesi hakkında bilgi verdiğini hatırlatan Sadik Fazlagic; “Karatay Belediye Başkanı Sayın Hasan Kılca da bu projemizin bir an önce hayata geçmesi için gereken desteği TDBB ile bizlere ulaştırdılar. Biz de projenin tamamlanabilmesi için gereken çalışmaları yürüttük. Bu tesisin helal sertifikaya sahip olması, çok önemsediğimiz bir başka yönü. Böyle bir sosyal tesise büyük bir ihtiyaç vardı. Buradaki küçük Boşnak Müslüman toplumu için bu proje çok önemli. Bunun için Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Karatay Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Sizleri burada misafir etmek bizim için büyük bir onur. Destekleriniz için tekrar çok teşekkür ederiz” dedi.

Trebinje İslam Birliği Meclis Başkanı Miralem Hacımahovic de TDBB ve Karatay Belediyesi katkılarıyla hayata geçen projelerin öneminden bahsetti. Miralem Hacımahovic “Trebinje İslam Birliği Meclisi adına sizlere çok teşekkür ederim. Sizler, buralardaki durumu en iyi anlayabilecek insanlarsınız. Bu tür projeler oldukça bizler de burada olmaya devam edeceğiz. Sizleri her daim burada görmek ve desteklerinizi hissetmek istiyoruz” dedi.

Kurdele kesimi sonrası Teşekkür sertifikaları takdim edildi. Misafirlerin binayı gezmesi ve günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile program tamamlandı.

04.09.2023