Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Selçuklu Belediyesi ve Başiskele Belediyesi işbirliğinde, Bosna Hersek’in Vareş şehri Kokoşçiçi köyünde inşa edilen bölge ilkokulu 2 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Törene TDBB Yönetim Kurulu üyesi, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Vareş Belediye Başkanı Zdravko Marošević, Vareş Belediyesi Meclis Başkanı Mahira Brkić, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’yü temsilen Belediye Meclis Üyesi Numan Tonka ve meclis üyeleri, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği temsilcileri, Yunus Emre Enstitüsü temsilcileri ve Kokoşçiçi sakinleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, TDBB işbirliğinde, Bosna-Hersek’in Vareş bölgesindeki Kokoşçiçi Köyü İlkokulunun açılışını gerçekleştirdik. Başiskele Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi olarak Kardeş Şehrimizdeki okulumuzun yapımına destek olduk. Boşnak çocuklarımıza hayırlı olsun” dedi.

Başiskele Belediyesi Meclis Üyesi Numan Tonka da törende yaptığı konuşmada, Bosna-Hersek’in gönül coğrafyamızın en önemli topraklarından olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda Başiskele Belediyesi ile Vareş Belediyesi 2022 yılında kardeş şehir oldular. Vareş Belediye Başkanı Sayın Zdravko Maroşeviç’i ilçemizde misafir ettik. Başkanımız M. Yasin Özlü ile Kardeş Şehir Protokolü’ne karşılıklı imzalar atılırken gönülden kucaklaşmalar yaşandı. Kardeş şehrimiz Vareş’e kazandırılan okula destek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz”.

Vareş Belediye Başkanı Zdravko Marošević’de “Sevgili çocuklar ve Vareş’in sevgili sakinleri, sizi bugün burada, bu yeni okulun önünde gördüğüme özellikle sevindim. Türkiye Cumhuriyeti, uzun bir süredir özellikle eğitim sistemi ve insani yardım faaliyetleri konusunda aktif olarak Bosna’ya destek olmaktadır. Bugün yapılan bu okulun açılış töreni de bunun en güzel örneğidir. Ben bu okulun yapılmasına katkı sunan Selçuklu ve Başiskele belediyelerine ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Kokoşçiçi Köyü İlkokulunun kurdele kesimi yapıldı ve okul öğrencileri tarafından kültürel bir program düzenlendi. Daha sonra katılımcılar birlikte sınıfları gezdiler ve öğrencilerle sohbet ederek başarı dileklerinde bulundular.

04.09.2023