Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Makedonya üyesi Radoviç Belediyesi ve Doğu Makedonya Türkleri Derneği işbirliğinde düzenlenen ve destekleyen kurumlar arasında TDBB’nin de olduğu “15. Geleneksel Yörük Festivali”, 31 Temmuz 2023 tarihinde Radoviç şehrine bağlı Türk köyü Topolnica’da gerçekleştirildi.
Festivale, Makedonya Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan vekili Enver Hüseyin, Devlet eski Bakanı Hadi Nezir, Makedonya Parlamentosu Milletvekili Dr. Enis Beycan, Yalova (Türkiye) Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Ergene (Türkiye) Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Yalova İl Özel İdaresi Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Radoviç Belediyesi Başkan Vekili Enis Ömer, TDBB dış ilişkiler uzmanı Esra Güzelyazıcı, yerel yöneticiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
Protokol tarafından yapılan açılış ve iyi dilek konuşmalarının ardından, spor müsabakalarından kültür ve sanat topluluklarının performanslarına ve Türkiye’den bir müzik grubunun konserine kadar zengin bir program gerçekleştirildi.
Festival programı, destekleyen kurumlara teşekkür plâketlerinin verilmesi ve günün anısına toplu fotoğraf çekilmesi ile tamamlandı.