Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin destekleyenler arasında yer aldığı ve Kazakistan’ın Almatı şehrinde bu sene on birincisi gerçekleştirilen ‘Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu için Kazakistan’da bulunan TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, 5 Temmuz 2023 tarihinde Kazakistan Yerel Yönetimler Birliği yöneticileri ile görüştü.

Görüşmeye, Kazakistan Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Jalairi Ömirali Şakarapuli ve Yerel Yönetimler Birliği Genel Müdürü Erkinbek Rakimbaev katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, Kazakistan’ın TDBB’nin aktif işbirliği yaptığı üye ülkelerinden biri olduğunu, Türkistan Belediyesi’nin TDBB’nin Yönetim Kurulu’nda da temsil edildiğini belirtti. Solak, Kazakistan yerel yönetimleri ile Türkiye belediyeleri arasında kardeş şehir, tecrübe paylaşım programları bağlamında işbirliğinin daha da geliştirilebileceğini ifade etti.

Görüşmede, Kazakistan Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Şakarapuli ziyaretten dolayı memnuniyetini belirterek, Yerel Yönetimler Birliğinin daha yeni bir kurum olduğunu, bu bağlamda belediyecilik alanında tecrübeli kardeş ve dost ülke Türkiye’nin belediyeleri ve TDBB gibi Belediye Birliklerinin tecrübelerinin önemine değindi. Bundan sonraki süreçte de iki ülke şehirleri arasında kardeş şehir ilişkilerinin kurulması ve güçlendirilmesine hazır olduklarını ifade ederek, ortak projeler için de her zaman hazır olduklarını ileri sürdü.

Görüşme günün anısına fotoğraf çekimi ve hediyeleşme ile sona erdi.