Türk Dünyası Kültür Başkentleri (TDKB) yerel yöneticileri ilk çalışma toplantısı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türkmenistan Kültür Bakanlığının ev sahipliğinde, 30 Haziran 2023 tarihinde Türkmenistan’ın Arkadağ şehrinde düzenlendi. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak da toplantıda davetli olarak yer aldı ve bir konuşma yaptı.

Toplantıya, Arkadağ Valisi Şamuhammet Durdiliyev ev sahipliğinde TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak, Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen şehirlerden  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Müşaviri Suleyman Rustamov, Kazakistan Türkistan Belediye Başkan Yardımcısı Yerlan Kuzembayev, Kırgızistan Oş Belediye Başkan Yardımcısı Zamir Iusupov, Özbekistan Harezm Vilyateti Kültür ve Turizm Müdürü Azamat Khujaev, Türkiye Eskişehir Vali Yardımcısı Kübra Kurtoğlu Vural, Kastamonu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Taner Alikavas, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa Koordinatörü ve Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Fetullah Bingül, Türkmenistan’dan Merv Valisi Kakamyrat Amanmyradow ve Ahal Vilayeti Ak Buğday Belediye Başkanı Röwşen Hojagulyyew katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. yılında, Türk Dünyasında etkileşimi derinleştirecek bağları daha da güçlendirerek yeni bir sayfa açmak için çalışmaların hızlandığını kaydetti. Raev, “Türk halklarının paylaştığı kültürel değerleri ortaya çıkararak, bu değerlerin korunması için çalışmalar yürütmek hepimizin görevi. Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde elde edilen bilgi, birikim ve tecrübe ile birlikte hâlihazırda var olan şehircilik ve belediyecilik tecrübesinin karşılıklı olarak paylaşılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Teşkilatımızın, Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği’nin kurularak, çalışmalarına en yakın sürede başlamasını desteklediğini belirtmek istiyorum” diye konuştu.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da toplantıda yaptığı konuşmada, TDBB’nin kuruluşu ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, toplantının Türkmenistan’da yapılmasından duyulan memnuniyeti ifade etti ve diğer Türk Cumhuriyetlerinde olduğu gibi Türkmenistan yerel yönetimleriyle de ortak projeler yürütmek istediklerini ve bu ziyaretin TDBB Türkmenistan ilişkilerinde milat oluşturmasını dilediklerini belirtti.

Toplantının devamında katılımcı şehir temsilcileri söz aldı. İki bölüm şeklinde düzenlenen toplantı verilen aranın ardından öneri ve teklifler bölümünde katılımcılarının görüşülen konular üzerinde fikir birliğine varmasıyla son buldu.

Toplantının sonuç bölümünde Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen şehirlerin temsilcileri, Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği’nin kuruluşu noktasında düşüncelerini ifade etti. Toplantıda ayrıca, Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği’nin kuruluşu için gerekli resmî evrakların hazırlanması, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın TÜRKSOY’un eşgüdümünde gerekli çalışmayı yürütmesi, hazırlanacak belgelere uygun olarak Türk Dünyası Kültür Başkentleri Birliği yönetiminin ve işleyişinin bir sonraki toplantıda görüşülmesi kararlaştırıldı. Türk Dünyası Kültür Başkentleri Yerel Yöneticileri çalışma grubunun bir sonraki toplantısının Ekim ayı içerisinde 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa’da yapılması kararlaştırıldı.