Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bosna-Hersek’te 25 Haziran 2023 tarihinde düzenlenen törenle tamamlanan 513. Ayvaz Dede Etkinlikleri’ne finans ve katılımcı desteği verdi.

Bu yıl gerçekleştirilen törene, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, TDBB üyeleri Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile Türkiye ve Bosna Hersek’in farklı bölgelerinden gelen çok sayıda davetli katıldı.

Prusac’taki 285 atlının geçişi ve Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği’nin konserine binlerce kişi katıldı. Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından kılınan öğle namazıyla şenlikler tamamlandı.

Boşnakça “Sarajevo Grade Moj” ve “Sehidski Rastanak” eserlerini seslendiren Mehteran Birliği’ne tören alanındaki Boşnaklar eşlik etti.

Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic, çok önemli gördükleri geleneğe sahip çıktıklarını söyledi. Vatanlarını sahiplenmenin aynı zamanda kimliklerine de sahip çıkmak olduğunu ifade eden Adilovic, “Son zamanlarda vatanımızı bölmek ve halkımızı ayırmak için çabaların arttığını görmekteyiz. Bosna Hersek’in düşmanları istediklerini farklı yollarla elde etmeye çalışıyorlar. Bu çabaları giderek daha açık ve daha tehlikeli hale geliyor. Ana vatanımızı yok etmelerine, bizi kovmalarına ve yok oluşa sürüklemelerine izin vermeyeceğiz” dedi.

Bu seneki törenlere de TDBB tarafından mali destek verilmesinin yanında, farklı bölgelerden gelen sancakları taşıyan atlı grupların geleneksel kıyafetleri Selçuklu ve Karatay Belediyeleri tarafından sağlandı.

Ayvaz Dede kimdir?

Sarı Saltuk gibi irşat maksadıyla Anadolu’dan Bosna Hersek’e gelen Horasan erenlerinden olan Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede, inanışa göre 500 yılı aşkın süre önce kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapan Prusac (Akhisar) kasabasındaki dağa gelip burada 40 gün 40 gece dua etti.

Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye su getirmek için ibadet eden Ayvaz Dede’nin, bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördüğü ve uyandığında karşısında yarılan dağı ve akan ırmağı bulduğu rivayet edilir. Olayın ardından bölge suya kavuşup kuraklık sona ererken, bu mucizevi hadiseyi duyan bölge halkı da İslam’a geçti.