Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Maltepe Belediyesi Özbekistan’ın Kaşkaderya Şehri’nin yönetim merkezi olan Karshi Belediyesi ile kardeş şehir oldu..

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Özbekistan’a giderek, Karshi Belediye Başkanı Normumin Kholboev’i ziyaret etti. Maltepe Belediyesi ve Karshi Belediyesi arasında kardeşlik protokolüne imza atılan ziyarette iki ülke halkları arasında daha fazla diyalog ve kültürel işbirliği sözü verildi.

17 Haziran 2023 tarihinde Karshi şehrinde düzenlenen kardeş şehir protokolü imzala töreninde, iki belediyenin kardeşlik protokolü imzalamasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Dostluk ve kardeşlik sınır tanımaz. Maltepe olarak elimizin uzandığı her yere dostluk ve kardeşlik köprüleri örmek istiyoruz. Bundan sonraki süreçte Karshi Belediyesi’nden kardeşlerimizi İstanbul’da, Maltepe’de ağırlayacağız. İki ülke arasındaki kültürel işbirliklerinin, dostluk bağlarının gelişmesine vesile olmak istiyoruz. Bizi en iyi şekilde ağırlayan dostlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Ali Kılıç’a teşekkür eden Karshi Belediye Başkanı Normumin Kholboev ise “İstanbul’dan gelen dostlarımız sayesinde farklı alanlarda, farklı kültürlerle işbirliği konusunda çalışmalarımız devam edecek. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a ve beraberindeki misafirlerimize ziyaretleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Tiyatro Oyunu “Deli” Türk Yönetmen Tarafından Özbekçe Sahnelendi

Ziyaret kapsamında Maltepe Belediye Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Deli” adlı tiyatro oyunu bu kez Özbekistanlı oyuncular tarafından sahnelendi. Maltepe Belediyesi Kültür-Sanat Koordinatörü Kubilay Erdelikara tarafından yönetilen oyun Kaşkaderya Devlet Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluştu.

Maltepe’de Özbek Sanatçıların Cumhuriyet Sergisi Yapıldı

Maltepe Belediyesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 13 Mart 2023 tarihinde, “Cumhuriyet’in 100. Yılında Yüz Resim Çalıştayı”na katılan Özbekistanlı sanatçıların eserleri sergisi düzenlenmişti. On bir Özbek sanatçı Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü için hazırladığı eserlerini Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunmuştu. Sergide Tatyana Fadeyeva, Sarvınoz Kosımova, Nadıra Orıpova, Mırvokhıd Mırsaıdov, Ibragım Valıkhodjaev, Huzal Alımatova, Fayzullakhan Akhmadalıev, Erık Kulmanov, Dılshod Azızov, Bakhtıyar Makhkamov ve Dinara Kulmanova’nın eserleri yer almıştı.