Hüseyin Karasaev Anıtı, Müzesi ve Çevre Düzenlemesi Projesinin açılışı için Kırgızistan’da bulunan Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Heyeti, 03 Haziran 2023 tarihinde Kırgızistan Yerel Yönetimler Birliği Başkanı ve Bişkek Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Kubanıçbek Kongantiev ile görüştü. Görüşmelerde Kırgızistan yerel yönetimleri ile Türkiye belediyeleri arasındaki Kardeş Şehir İlişkileri ve ortak proje imkanları değerlendirildi.

Görüşmeye, Kırgızistan Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Kuvanıçbek Kongantiev, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Kırgızistan Yerel Yönetimler Birliği Genel Müdürü Bekturgan Orozbaev ve TDBB Dış İlişkiler uzmanı Mairam Baigonusheva katıldı.

Görüşmede, Kırgızistan ve Türkiye’deki büyük ve küçük şehirlerin kalkınmasına yönelik tecrübe paylaşım programları ve ortak projeleri teşvik etmede dostane ilişkilerin önemi üzerinde duruldu. İki ülke şehirleri arasında işbirliğini güçlendirmeyi, uygulamalı faaliyetlerde bulunmayı ve Bişkek ile Konya şehirleri arasında kardeşlik ilişkilerinin kurulması ele alındı. İşbirliğini güçlendirmek için Bişkek ve Oş şehirlerinin Belediye Başkanlarına yönelik Konya ve Gebze şehirlerinde organize sanayi bölgeleri konusunda tecrübe paylaşım programlarının yapılması görüşüldü. 

Gebze Belediye Başkanı Büyükgöz Gebze’deki sanayi bölgeleri ve üretim hacmi konusunda detaylı bilgi vererek, Kırgız heyeti ile tecrübelerini paylaşmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kırgızistan’ın TDBB’nin en aktif işbirliği yaptığı üye ülkelerinden biri olduğunu, Kırgızistan ayrıca TDBB’nin Yönetim Kurulu’nda da temsil edildiğini belirtti. Solak, “TDBB kuruluşundan bu yana Kırgızistan’da çok sayıda projeyi hayata geçirdi. Kırgızistan belediyeleri ve yerel yönetimleri ile yakın işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Roza Otunbayeva Vakfı Yöneticileri ile Görüşme

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kırgızistan programı kapsamında, “Roza Otunbayeva’nın Girişimi” Uluslararası Vakfı genel müdürü D. Kendirbaeva ve Müdür Yardımcısı R. Kazyıkova ile de görüştü. Roza Otunbayeva yetkilileri depremden dolayı Türkiye’ye başsağlığı dilediler. Türkiye’de yapılan seçimlerin başarıyla tamamlanmasını kutlayarak, yeniden seçilen Cumhurbaşkanı’na ve parlamentoya başarılar dilediler. Ayrıca TDBB ve “Roza Otunbaeva Girişimi” Uluslararası Vakfı ile ortak çalışmaların olumlu sonuçları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Görüşme, köylerdeki okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin Türkiye’de katılacakları eğitim programı organizasyonu ile ilgili fikir teatisi ile sona erdi.