Türk Dünyası kültür bakanlarının oy birliğiyle 2023 yılında “Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçilen Azerbaycan’ın Şuşa şehri, 11-13 Mayıs 2023 tarihlerinde düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Azerbaycan Kültür Bakanlığının ev sahipliği ve TÜRKSOY’un organizasyonunda düzenlenen “2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti” açılış töreni etkinliğine, Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Aydın Kerimov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı Askhat Oralov, Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Bakanı Altınbek Maksutov, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Şahin Mustafayev, Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u temsilen TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov’u temsilen Azerbaycan Büyükelçisi Gurbanmamed Elyasov ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Ayrıca TÜRKSOY üyesi ülkelerin diplomatik misyon temsilcileri de etkinlikte yer aldı.

Etkinliğe katılanlar, Azerbaycan, Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan’ın stantlarında Özbek pilavı, Semerkant ekmeği, Bursa süt helvası gibi yöresel lezzetlerin tadına baktı. Daha sonra Şuşa şehir meydanına geçen davetliler, Türk devletlerinden gelen grupların sergilediği gösteri ve dansları beğeniyle izledi.

Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli, düzenlenen törende yaptığı konuşmada Şuşa’nın Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildiğini hatırlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı, TÜRKSOY’un ise 30. yıl dönümü Türk dünyasında iştihamla kutlanıyor. Bütün TÜRKSOY ailesini bu sebeple tebrik ediyorum. Şuşa Azerbaycanlılar için çok büyük manevi öneme sahiptir. 30 yıl süren Ermeni işgali döneminde Şuşa ve Azerbaycan’ın yüzde 20 toprakları yağmalanmış ve yıkılmıştır. İşgalden sonra restore edilmiş camilerinde seslenen ezanlar, Şuşa’ya yeniden Azerbaycan medeniyetinin ve geleneklerinin geri gelmesinin timsalidir” dedi.

Şuşa’nın Türk dünyasının birlik, beraberlik ve kardeşliğinin sembolü olduğunu ifade eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ise, “Bize bugünleri gösteren yüce Allah’a şükür ediyorum. Bu zaferle Türk dünyasının birleşmiş büyük Türk birliği güçlenmiştir. Bugün Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa’da kültür kapısını açıyoruz” diye konuştu.

Tarihte ilk kez Türk devletlerinin tek çatı altında hareket etmekte olduğunu belirten TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev, “İşbirliğimizin en önemli alanlarından biri kültür alanıdır. Bugünkü kardeş Türk devletleri ilk olarak kültür alanında bir araya gelmiştir ve TÜRKSOY oluşmuştur. Türk Devletleri Teşkilatı’nın 5 Gençlik Uluslararası Festivaline de Türk devletlerinin geniş katılımıyla bu sene itibarıyla Şuşa’da başlıyoruz. Türk Dünyası Kültür Başkenti ev sahipliğinde Türk kültürünün oluşmasında önemli rolü olan TÜRKSOY’a ve Azerbaycan Kültür Bakanlığı’na teşekkürlerimi sunmak isterim. 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa’dan size başarılar diliyor, tüm Türk dünyasının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Türk devletlerinin halk müziklerinden örnekler sergilendi.