Tataristan’ın Nijnekamsk şehri Belediye Başkanı Ramil Mullin ve beraberindeki heyet, 13 Nisan 2023 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti. Heyet, Birlik Merkezinde Genel Sekreter Fahri Solak ile görüştü.

Nijnekamsk Belediye Başkanı Ramil Mullin konuşmasında “Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Nijnekamsk Tataristan’ın en önemli sanayi şehirlerinden biri. Tataristan’da yapılan sanayi üretiminin % 20’si ve ülke ihracatının % 30’u Nijnekamsk’tan yapılıyor. Ayrıca Nijnekamsk 50’den fazla etnik grubun yaşadığı, kültürel açıdan da zengin bir şehirdir. Nijnekamsk Belediyesi olarak TDBB ile yakın işbirliği içinde bulunduk ve Yönetim Kurulunda Tataristan’ı temsilen yer aldık. Ancak son dönemlerde yaşanan ve dünyayı etkisi altına alan pandemiden dolayı işbirliğimizin yavaşladığı söylenebilir. Bu bağlamda, Belediyecilik, kültür ve eğitim alanlarında daha yakından çalışmak, işbirliğini geliştirmek istiyoruz. Bu amaçla TDBB üyesi de olmak istiyoruz. Birlik olarak sizleri bu sene 10 Haziranda düzenlenecek olan Sabantuy etkinliğine bekleriz” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ise, “Hem Türkiye’ye hem de birliğimize hoş geldiniz. Memnuniyetle ifade edeyim ki Tataristan en yakın çalıştığımız ülkelerden biri. TDBB Yönetim Kurulu olarak, ülkelerde Belediye Birlikleri varsa, yönetim Kurulunda onların yer alması yönünde karar alındığı için halen Tataristan Belediyeler Birliği TDBB Yönetim Kurulunda yer almaktadır. Nijnekamsk Belediyesinin doğrudan Birliğimize üye olmasıyla da yakın çalışmaya hazırız. Sizin de dediğiniz gibi pandemi bizim de faaliyetlerimizi olumsuz etkiledi. Mayıs ayında Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinden sonra pandemide kaybettiğimiz zamanı telafi etmeye çalışacağız. Türkçe eğitimi, kardeş şehir ilişkileri, belediyecilik ve kültürel konularda ortak işbirliği yapmaya hazırız” diye konuştu.

Görüşme karşılıklı hediyeleşmenin ardından ziyaretin anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.

13.04.2023