Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Selçuklu Belediyesi işbirliğinde, Bosna Hersek Srebrenitsa’da faaliyet gösteren EMMAUS Öğrenci Yurduna Bosnalı yetim çocukların okul servis ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla araç temin edildi. Araç 4 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen törenle teslim edildi.

Teslim törenine TDBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, EMMAUS Uluslararası Yardım Derneği koordinatörü Alen Hodzic ve diğer ilgililer katıldı.

Törende konuşan Başkan Pekyatırmacı, Selçuklu Belediyesi olarak ecdat yadigarı Bosna Hersek ile gönül bağını güzel ilişkilerle sürdürmeye devam ettiklerini ifade ederek, “Bosna Hersek Srebrenitsa’da buradaki yetim çocuklarımız için faaliyet gösteren yurtta çocuklarımızın servisinin gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan aracı teslim ettik. İnşallah işbirliğimiz bundan sonra da devam edecek. Burada daha önce de şehit anneleri için yapılmış olan evlerin teslimini gerçekleştirmiştik. Bugün de servis aracımızın teslimini yaptık. Hem annelerimizin hem de çocuklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Selçuklu Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) işbirliğinde temin edilen aracın Srebrenitsa’daki yurtta kalan çocukların taşınması için kullanacağını ifade eden EMMAUS Uluslararası Yardım Derneği koordinatörü Alen Hodzic de, “Biz Boşnak çocukları Srebrenitsa tarafına bu araçla okula götüreceğiz. O yüzden bu araç bizim önemli bir ihtiyacımızı karşılamış olacak. Selçuklu Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı’ya ve TDBB Yöneticilerine sağladıkları destek nedeniyle çok teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

2017 Yılında yapılan görüşmeler sonrasında, TDBB Yönetim Kurulu kararıyla Bosna Hersek’in Srebrenitsa şehrinde bulunan ve orta öğretim öğrencilerine ücretsiz hizmet veren yurdun mali giderleri TDBB, Tavşanlı Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi işbirliğinde karşılanıyor.

6 Nisan 2023