Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Selçuklu Belediyesi işbirliğinde, Yunus Emre Enstitüsü’nün “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Bosna Hersek’in Donji Vakuf Şehrinde Prva Osnovna Skola okulunda yaptırılan Türkçe Sınıfı 04 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Susiç, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Yunus Emre Enstitüsü Saraybosna Müdürü Mehmet Akif Yaman, Prva Osnovna Skola okul idarecileri ve öğrencileri katıldı.

Törende konuşan Donji Vakuf Belediye Başkanı Hüso Susiç, Türkiye’de yaşanan deprem dolayısıyla hayatlarını kaybeden ve yaralanan Türk vatandaşlarının üzüntülerini yaşadıklarını ve ülke olarak bu acıyı paylaştıklarını ifade ederek, “Bugün burada Türkiye’den, Konya’dan gelen misafirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Selçuklu Belediye Başkanımıza ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne minnettarız. Bosna’nın kalbinde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyduk ve burada kendinizi iyi hissedeceğinize eminim” dedi. 

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı da konuşmasında, Bosna Hersek ve Türkiye’nin ilişkilerinin sürekli geliştiğini ve bu anlamda yerel yönetimlerin de bu ilişkilerin gelişmesi için çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, “Biz de bu amaçla Türk Dünyası Belgeler Birliği (TDBB) ve diğer Türk kurumlarıyla iş birlikleri yaparak eğitim, kültür ve sağlık alanlarında çeşitli çalışmaları yürütüyoruz” Dedi.

Türkçe sınıfının yapımında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile birlikte katkı sunduklarını belirten Başkan Pekyatırmacı, “Biz sadece Türkçe sınıfında buradaki Boşnak çocuklarımızın, kardeşlerimizin Türkçe öğrenmesiyle yetinmiyoruz. Geçen yıl 130 Boşnak öğrencimizi buradan uçakla Türkiye’ye, Konya’ya götürdük. Orada üç gün boyunca Bosna Hersek’ten gelen çocuklarımız Konya’nın değişik, tarihi ve turistik yerlerini gezme, okullarını ziyaret etme fırsatını buldular. İnşallah bundan sonra da Türkçe sınıflarında eğitim alan çocuklarımızı biz Türkiye’ye ve Konya’ya götürmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

Başkan Pekyatırmacı ayrıca, “Bundan sonraki süreçte de Bosna Hersek’in farklı bölgelerinde eğitim, kültür ve sağlık alanında çalışmalarımızı güçlü bir şekilde devam ettireceğiz. Bosna Hersek bizim kardeş ülkemiz ve bu kardeşlik devam edecek. Biz de her zaman sizlerle beraber olmaya devam edeceğiz. Ev sahipliğiniz için teşekkür ediyorum. Allah’a emanet olun” ifadelerine yer verdi.

Törende okul öğrencilerinin hazırladığı folklor gösterisi izleyicilerden büyük beğeni aldı. Konuşmalar sonrasında davetliler Türkçe sınıfını ziyaret etti. Tören plaket takdimleri ile sona erdi.

4 Nisan 2023