Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde, 11 ilde 15 milyondan fazla nüfusu etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. On binlerce bina yıkıldı, 50 bine yakın insan hayatını kaybetti. Depremlerin ardından dünyanın dört bir yanından çok sayıda ülke Türkiye’ye arama kurtarma ekipleri, mühendisler, sismologlar, sağlık personeli, sahra hastaneleri ve insani yardım gönderdi.

Deprem dolayısıyla çok sayıda ülkeden, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ne üye belediyeler ve işbirliği kuruluşları tarafından yazılı ve görsel dayanışma mesajları iletildi.

Bu çerçevede, Azerbaycan Şehir Belediyeler Birliği, Nizami ve Mingeçevir Belediyeleri; Arnavutluk Yerel Yönetimler Enstitüsü; Bosna Hersek Novi Grad, Donji Vakuf, Gracanica, Jablanica, Vareş Belediyeleri, Travnik Müftülüğü ve Emmaus Uluslararası Yardım Derneği; Filistin Gazze Belediyeler Birliği, Jabalia Al Nazl, Abasan Al-Kabira Belediyeleri; Hırvatistan Belediyeler Birliği; Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği; Kazakistan Yerel Yönetimler Kongresi, Türkistan Belediyesi, Ikhlas Vakfı; Kırgızistan Belediyeler Birliği, Roza Otunbaeva Vakfı, Talas ve Kara-Kol Belediyeleri; Kuzey Makedonya Gostivar Belediyesi; Lübnan Dannieh Belediyeler Birliği; Moğolistan Belediyeler Birliği, Bayan-Ulgii, Darkhan, Dornogobi, Chingeltei Belediyeleri; Özbekistan Ulusal Yükseliş Kurumu; Rusya Şehirler Birliği, Tataristan Belediyeler Birliği ve Somali Mogadishu Belediyesi’ne ve ayrıca ilk günden itibaren tel, e-mail ve diğer iletişim araçlarıyla paylaşılan iyi dilek ve dayanışma mesajları için teşekkür ederiz.

7 Mart 2023