Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Üsküdar Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğinde düzenlenen, “Türkistan (Kazakistan) Vilayeti Güvenlik Birimleri Tecrübe Paylaşımı Programı”, 22-26 Ocak 2023 tarihlerinde Kocaeli ve İstanbul’da yapıldı.

Programa, Türkistan İl Emniyet Müdürü Seiitkhan Seiitzhomart, Türkistan Teftiş Kurulu Daire Başkanı Akhmetov Begimkhan, Türkistan İlçe Emniyet Müdürü Zhanaev Bauyrzhan, Türkistan Belediyesi Polis Müfettişleri Daire Başkanı Bakashbayev Adil, Türkistan Şehri Bölge Polis Memuru Omarov Turebek ve Turizm Polisi Müdürü Serikbayev Tangat katıldı.

Programın birinci günü 23 Ocak Pazartesi 2023 tarihinde heyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) Zabıta Daire Başkanlığı’nı ziyaret ederek çalışmalarıyla ilgili sunumu dinledi. Ardından saha gezisi yaparak çalışmaları uygulamalı bir şekilde yerinde gördü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Arif Usta heyete eşlik etti.

Programın ikinci gününde ise heyet, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu ile bir araya geldi. Ardından Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ilgili sunum dinlendi ve saha gezisi yapıldı. Program aynı gün Kocaeli Valiliği İl Jandarma Komutanlığı ziyareti ile devam etti. Kocaeli İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim Kapancı heyeti ağırladı. Ardından heyete, Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı’nın çalışmalarıyla ilgili bir sunum ve saha gezisi yapıldı.

Programın İstanbul ayağında ise heyet, 25 Ocak 2023 Çarşamba günü Türkistan’ın Türkiye’deki Kardeş Belediyeleri Üsküdar ve Zeytinburnu Belediyelerini ziyaret etti.

Üsküdar Belediyesi ziyaretinde Başkan Mehmet Hilmi Türkmen heyet ile ile bir araya geldi. Ziyaretin ardından heyete, Üsküdar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ilgili sunum yapıldı ve saha gezisi gerçekleştirildi.

Aynı gün öğleden sonra heyet, Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ilgili sunumu dinledi ve saha gezisi yapıldı. Heyete Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürü Muhlis Bakırtaş eşlik etti.

Programın son günü olan 26 Ocak 2023 Perşembe günü heyet TDBB’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi. Program hakkında değerlendirmelerini paylaşan katılımcılar yapılan tecrübe paylaşım programının kendileri için çok faydalı olduğunu belirterek teşekkür ettiler. Konuşmaların ardından katılımcılara sertifikaları takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çekildi.

Program heyetin Ayasofya ve Sultanahmet Camileri, Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı ve benzeri tarihi ve kültürel mekanları gezmesinin ardından ülkelerine dönmesi ile sona erdi.