Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen, “TDBB Orhun (Moğolistan) Belediyesi Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı” 15-17 Aralık 2022 tarihlerinde Sakarya’da yapıldı.

Programa, Orhun Büyükşehir Belediye Başkanı S. Batjargal başkanlığında, Orhun Meclis Üyeleri B. Munkhdalai, В. Adiya, D. Uuganbayar, D. Munkhbold, Ts. Gansvkh, Kh. Oyun-Erdene, G. Erdenebat, E. Batjargal, D. Darkhanbayar, P. Ganzorig, B. Myagmarsvren, C. Ymenkhvv, O. Munkh-Od, D. Khuvsgul, Belediye Meclisi Halk Uzmanı B. Dulamragchaa ve Moğolistan Belediyeler Birliği (MALA) yöneticisi M. Sainbileg’den oluşan heyet katıldı.

Moğolistan’ın Orhun şehrinden gelen heyet Sakarya’da hayata geçirilen yatırımları ve çalışmalarla ilgili sunum ve saha gezileri yapıldı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nde heyetle bir araya geldi. Başkan Yüce, burada şehrin tarım projelerinden bahsederek tarımda bir numara olma yolunda ilerlediklerini dile getirdi. Topraksız jeotermal ısıtmalı Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’nin Türkiye’de model olduğunu kaydeden Başkan Yüce, “Doğal kaynakları en etkin şekilde değerlendirmek amacıyla jeotermal kaynaklı topraksız tarım yapabilecek merkezimizi 53 bin metrekare alan üzerinde kurduk. Tam otomasyonlu üretim sistemine sahip olan seramızda, ısıtma, havalandırma, sisleme, sulama ve gübreleme otomasyon sistemi ile teknolojinin tüm imkanlarıyla üretim kontrol edilmektedir. Seramızda 8 çeşit domates yetiştiriyoruz. 5 ayda 600 ton domates hasadı yapıldı. Yıl boyunca merkezimizde 1250 ton üretim yapacağız. Dünyanın değişen ve gelişen tarımsal üretim modellerine öncü nitelikte dizayn edilen seramızda üretilen domatesleri iç piyasada tüketicilerle buluşturuyoruz” dedi.

Sera ziyareti sonra heyeti makamında ağırlayan Başkan Yüce, Sakarya’nın tanıtımını yaparak şehirde hayata geçirdikleri projeleri misafirlere anlattı. İki ülke arasında tarihi bir yakınlık olduğuna değinen Başkan Yüce, “Türkiye’deki evinize hoş geldiniz. Sakarya Türkiye’de 5 sektör ile ön plana çıkmaktadır. Tekstil, savunma, otomotiv, tarım-süs bitkiciliği ve gıda sektörü bunların başlıcalarıdır. Şehrimiz sanayide çok önemli bir yere sahiptir. Dünyanın en büyük otomobil fabrikası başta olmak üzere dünyanın en büyük fabrikalarını bünyesinde barındırmaktadır” dedi. Sporda yapılan faaliyetlere de dikkat çeken Başkan Yüce, “Avrupa spor şehri unvanı ve belediyemiz bünyesinde bulunan farklı spor dalları ile gerek ülkemizde gerekse uluslararası alanda önemli bir yere sahibiz” dedi.

Başkan Ekrem Yüce, ziyaret sonunda heyete hediyelerini takdim etti. Ziyarette konuşan Moğolistan Orhun şehri belediye meclis üyesi Myagmarsvren ise, “Organizasyon için Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ne ve bizleri Sakarya’da ağırladığınız için size teşekkür ederiz” dedi. Başkan Yüce’ye Orhun şehrini temsil eden gümüş aslan takdim edildi.