Bağcılar Belediyesi tarafından Kazakların Türkiye’ye gelişlerinin 70. yılı dolayısıyla yaptırılan, “Türkiye – Kazakistan Kardeşlik Anıtı”, 26 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Bağcılar Belediyesi, Kazakistan’dan Anadolu’ya göç eden Kazakların Türkiye’ye yerleşmelerinin 70. yılı dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinlikler kapsamında Hasan Nail Canat Bilgi Evi ve Kültür Sanat Merkezi’nin bahçesine inşa edilen Türkiye-Kazakistan Kardeşlik Anıtı’nın açılışı yapıldı.

Açılışta konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, “Bağcılarımızda 120 aileyle başlayan serüvende sayıları 10 binin üzerine çıkan vatandaşlarımız, ilçemize renk katıyor. Bu gönül coğrafyamızda Türk-Kazak kardeşliğinin nişanesi olan birçok işe imza attık” ifadelerini kullandı.

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ise “Bizim kandaşlarımız 70 yıl önce Anadolu topraklarına getirilmişlerdi. Anadolulu kardeşlerimiz kucaklarını açıp kandaşlarımızı kardeş olarak kabul etmişlerdi. Bunu ancak ve ancak kardeşler yapar. Bu, bizim birlik beraberliğimizin bir simgesidir” dedi.

Ön yüzünde çınar ağacının dal ve yaprakları arasında Türkiye ve Kazakistan bayrağı bulunan anıtın arka yüzünde ise göçü anlatan tarihçe yer alıyor.

Etkinlikler kapsamında Bağcılar Belediyesi Hizmet Binası Konferans Salonu’nda Kazakistan’ın siyasi, kültürel ve sosyal yapısıyla ilgili Sempozyum da düzenlendi.

Sempozyumun ardından “Özgürlük Özlemiyle Altay’dan Anadolu’ya Kazak Göçü” belgesel filmini izleyen davetliler, Kazak göçünü anlatan “Atayurttan Anayurda 70. Yıl” sergisini de gezdi. Kazak sanatçılar mini bir dombra konseri verdi.