Moğolistan’ın Başkenti Ulanbator’un merkez ilçelerinden, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Chingeltei Belediyesi Başkanı Batsumberel Natsagdorj ve beraberindeki heyet, 16 Kasım 2022 tarihinde Pendik Belediyesini ve TDBB’yi ziyaret etti.

2009 yılında imzalanan kardeşlik protokolüyle çeşitli işbirliklerine imza atan Chingeltei ve Pendik Belediyeleri kardeş şehir ilişkisini güçlendirmek ve işbirliğini geliştirmek için bir araya geldi. Pendik Belediyesi ziyaretinde, başta “Sıfır Atık” ve “Geri Dönüşüm” konularının ele alındığı toplantıda söz alan Chingeltei Belediye Başkanı Batsumberel Natsagdorj: “Ulanbator’un en yeşil ilçelerinden biriyiz ve bunu muhafaza etme adına geri dönüşüm ve sıfır atık konularında tecrübelerinizden istifade etmek istiyoruz” dedi.

Heyeti kabul eden Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atakan Yüce ise, “Öncelikle Chingeltei Belediyesinden gelen misafirlerimize hoş geldiniz demek istiyorum. Ülkemiz, kökleri asırlar öncesine dayanan Türk-Moğol ilişkilerine özel önem atfetmekte ve iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesi yönünde çaba sarf etmektedir. Belediyemiz Sıfır Atık konusunda Chingeltei’ye her türlü desteği vermeye hazırdır” dedi. 

Konuşmaların ardından Moğol heyeti Pendik Belediyesi Atık Ayrıştırma Merkezi’nde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Chingeltei Heyeti TDBB’yi Ziyaret Etti

Türkiye ziyareti kapsamında TDBB’yi de ziyaret eden Çingelti Belediyesi heyeti, 16 Kasım 2022 tarihinde Birlik merkezinde Genel Sekreter Fahri solak ile bir araya geldi. Ortak projeler ve yeni işbirliği imkânlarının değerlendirildiği görüşmede Fahri Solak, “Moğolistan ile tarihsel ilişkilerimiz ve son dönemdeki yakın işbirliğimiz bizleri memnun ediyor. Moğolistan 10 Haziran 2022’de yapılan genel kurulumuza güçlü ve kalabalık bir heyetle katıldı. 2022 yılında Moğolistan’ın Darkhan Belediyesi ile Zeytinburnu ve Gönen Belediyeleri; Dornogobi Belediyesi ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi, TDBB koordinasyonunda kardeş şehir protokolü imzaladı. Son yıllarda Moğolistan’dan çok sayıda karşılıklı ziyaret gerçekleşti ve temaslarda bulunduk. Moğolistan ile olan bu mevcut ilişkimizin yeni kardeş şehirlerler kurulması ve var olan kardeşlerin aktif çalışması şeklinde gelişerek devam etmesini temenni ediyoruz” İfadelerini kullandı.

Chingeltei Belediye Başkanı Batsumberel Natsagdorj da, Türkiye ile yakından çalışmaktan memnunuz. Türkiye büyük ve gelişmiş bir ülke olduğu için öğreneceğimiz çok şey var. TDBB ile de güzel bir diyalog ve işbirliği içerisindeyiz. İki yıl sonra Türkiye-Moğolistan ilişkilerinin 55. yılı olacak. Bu kapsamada bazı ortak çalışmalar yapabiliriz. TDBB ile ortak çalışmaktan memnunuz. TDBB’nin Moğolistan çalışmalarını takip ediyor ve takdir ediyoruz. Chingeltei Belediyesi olarak daha önceki başkanların ziyareti olmuş fakat ben de sizlerle ve kardeş şehrimiz Pendik ile tanışmak istedim. Bu noktada bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyoruz. Kardeş şehrimiz Pendik’i ziyaretimiz de çok verimli geçti. Pendik Belediyesi çok başarılı bir belediye, çalışmalarını gezip yakından gördük, projelerimizi anlattık. Onlar da bize destek olacaklarını ifade ettiler. Türkiye Programımız çok verimli geçti. Bu noktada sizlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Program karşılıklı hediyeleşme ve günün anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43