T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ve destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de yer aldığı 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, 1-5 Kasım 2022 tarihlerinde 10 ülke ve yedi özerk bölgeden 52 filmin katılımı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapıldı.

Film gösterim günleri sonrasında 5 Kasım 2022 tarihinde Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül törenine törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Kültür Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile sinema sektöründen yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncular katıldı.

24 filmin yarıştığı festivalde, “Uzun Metraj Kurmaca Film”, “Belgesel Film”, “Vefa Ödülü”, “TÜRKSOY Özel Ödülü” ve “Türk Kültürüne Katkı Ödülü” kategorilerinde toplam 16 ödül sahiplerini buldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, evrenselliğin özüne ve değerlerine bağlı kalabilmek olduğunu belirterek, “Ağacın kökü toprağın derinine ne kadar iniyor, ne denli geniş alana yayılıyorsa, boyu ve görkemi o kadar büyük, dallarının gölgesi o denli kapsayıcı olur. Bu gerçeği festivalimizde de tecrübe ediyoruz. Bu yıl ‘doğa’ temasıyla düzenlenen festivalde sanatçılarımız, parçası olduğumuz dünyaya dair bizlere yepyeni pencereler açtılar. Aslımızı bildiğimiz ve algımızı mümkün olduğunca geniş tuttuğumuz müddetçe, kendimizi anlatmamız ve anlaşılmamız o denli kolay olacaktır” dedi.

Bakan Ersoy, konuşmasının ardından sinema eğitimi alan 11 öğrenciye hediye takdim ettikten sonra ödül törenine geçildi. Gecede, Özbekistan’dan Yulduz Rajabova, “TÜRKSOY Özel Ödülü”ne layık görüldü. “Türk Kültürüne Katkı Ödülleri”, aynı zamanda festivalin açılış filmi olan “Kurmancan Datka – Dağların Kraliçesi” filminin yönetmeni Kırgızistan’dan Sadyk Sher-Niyaz ile birlikte Türkmen Film Birliği Başkanı Arslan Eyeberdiev’e, Özbekistan’dan Rano Shodiyeva’ya, Kazakistan’dan Kanat Torebay’a ve Türkiye’den Mehmet Bozdağ’a verildi.

“Vefa Ödülleri”, Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray ile yönetmen ve yapımcı Osman Sınav’a takdim edildi. Ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un elinden alan Türkan Şoray, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

Özbekistan’dan Dilmurod Masaidov’un yönetmenliğini yaptığı “Kadının Kısmeti”, “En İyi Film” seçildi. Festivale “Hayat Galiba Güzeldir” filmiyle katılan Azerbaycan’dan Vagif Mustafayev, “En İyi Yönetmen Ödülü”nü kazandı. “En İyi Senaryo Ödülü” ise ‘Bağlılık Hasan’ filmiyle Türkiye’den Semih Kaplanoğlu’na verildi.

Belgesel filmlerde birinciliğe Özbekistan’dan Furkat Usmanov’un yönettiği “İnsan Karanlığın Ardındaki Işık”, ikinciliğe Kazakistan’dan Aigul Cherendinova imzasını taşıyan “Avrasya’nın Hükümranları”, üçüncülüğe ise Türkiye’den İsmet Arasan’ın yönettiği “Balkanların Türkçe Hafızası” layık görüldü. “En İyi Kadın Oyuncu” Kırgızistan’dan Kalipa Tashtanova, “En İyi Erkek Oyuncu” ise Kazakistan’dan Kayrat Kemalov oldu.

Ödüllerin ardından Bakan Ersoy, önümüzdeki yıl 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa’da düzenlenecek “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”nin sembolü olan turna kuşu heykelini Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov’a takdim etti.

Törende Anadolu Ateşi ve Azeri sanatçı Azerin performanslarıyla izleyicilere güzel anlar yaşattı.

Festival Kataloğu için bkz.  https://korkutatafilmfestivali.com/festival-katalogu/