Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda, Beykoz, Selçuklu ve Karatay Belediyelerinin katkılarıyla ve Bosna Hersek Federasyonu Göç Bakanlığı, Bosna Hersek İslam Birliği ve Hollanda Proplan Vakfı işbirliğinde, Srebrenitsa soykırımında eşini ve iki oğlunu kaybeden adalet arayışında sembol isimlerden merhum Hatice Mehmedovic’in ismiyle anılacak olan “Srebrenitsa Anneleri Bakım Evi Projesi” tamamlanarak 23 Ekim 2022 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Törene, Bosna Hersek Federasyonu Göç Bakanı Edin Ramic, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, TDBB üyesi Selçuklu ve Karatay Belediyelerinden yetkililer, hayattaki Srebrenitsa anneleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, burada yaptığı konuşmada, Srebrenitsa annelerinin her zaman için onurlarını, ülkelerini ve kültürlerini koruyan kişiler olduğunu söyledi.

Bosna Hersek Federasyonu Göç Bakanı Edin Ramic de açılışı yapılan bakımevinin, önemli bir projenin parçası olduğunu ifade ederek, burada kalacak annelerin bakımıyla yakından ilgilenileceğini belirtti.

Bakımevinde kalan annelerden Suhra Malic ise soykırımda iki oğlunu kaybettiğini söyleyerek, “Bu bakımevinin bizim için önemini anlatmaya kelimeler yetmez” dedi.

2019’da yapımına başlanan bakımevi 84 yatak kapasiteli. İçerisinde sosyal alanlar ve sağlık ocağının da bulunduğu bakımevinde kalan annelerin bakımını ise sağlık okulundan mezun olan Srebrenitsalı gençler üstlenecek.