Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda Moğolistan’ın Darkhan Belediyesi ile Gönen (Balıkesir) Belediyesi ve Zeytinburnu (İstanbul) Belediyesi, 26-27 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenen törenlerle kardeş şehir protokolü imzaladı.

Törenlere, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, Darkhan-Uul Büyükşehir Belediye Başkanı Azjargal Boldbaatar, Darkhan Belediye Başkanı Tulgaa Togtsaıkhan, Darhan-Uul İl Meclisi Çevre, Gıda ve Tarımı Geliştirme Komisyonu Başkanı Ganzorıg Svkhbaatar, Dharkhan Şehri Düzenleme ve Hizmetler Dairesi Başkanı Erdenebat Zorıgt, Darkhan Şehri Kültür ve Rekreasyon Enstitüsü Başkanı Tamır Lkhagwajaw, “Khero Cevheri” Demir Cevher Zenginleştirme Endüstrisi Müdürü Saıkhanbayr Jargalsaıkhan ve Dharkhan-Ul Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Batzorıg Batsvkh katıldı.

Heyet ilk olarak 26 Ekim 2022 Çarşamba günü Gönen’e gitti. Gönen’de tören öncesi Belediye Başkanı ile makamında bir araya gelen Darkhan heyeti, Gönen Belediyesinin kentsel dönüşüm çalışmaları, şehir bölgesindeki sanayi ve tarımsal üretim faaliyetleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Ardından Darkhan Belediyesi ile Gönen Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

İmza töreninde konuşan Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, bu protokolle kültürel ve ekonomik ilişkileri güçlendirme fırsatlarını kardeş şehir projeleri kapsamında genişlettiklerini söyledi.

Darkhan-Uul Büyükşehir Belediye Başkanı Azjargal Boldbaatar da Darkhan şehrinin moğolistan’ın önemli dericilik şehirlerinden biri olduğunu belirterek, taraflar arasında atılan bu adımdan son derece mutlu olduklarını dile getirdi ve sanayi, eğitim, kültür başta olmak üzere karşılıklı yatırımlar da dahil birçok alanda iş birliği yapmayı planladıklarını ifade etti.

Misafir heyet imza töreninden sonra Gönen Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti ve yürütülen çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı.

Darkhan heyeti, 27 Ekim Perşembe günü ise İstanbul’da Zeytinburnu Belediyesi’ni ziyaret etti. Zeytinburnu programında heyete, Zeytinburnu Belediyesinde Elektronik Hizmetler Konulu Sunum yapıldı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ve Darkhan-Uul Büyükşehir Belediye Başkanı Azjargal Boldbaatar tarafından kardeş şehir protokolü imzalandı. Ardından heyet, Zeytinburnu’nda bulunan deri mağazalarını ziyaret etti ve belediyenin yeşil alan çalışmalarını yerinde gezerek bilgi aldı.

28 Ekim 2022 Cuma günü de heyet, İstanbul Tarihi Yarımada (Ayasofya ve Sultanahmet Camileri, Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı vb.) gezisinden sonra TDBB’yi ziyaret ederek TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile bir görüşme gerçekleştirdi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak görüşmede “Moğolistan’dan 30’dan fazla üyemiz var. Moğolistan TDBB Yönetim Kurulumuzda da temsil edilmektedir. Bu sene Haziran ayında yaptığımız Genel Kurul Toplantımıza Moğolistan güçlü bir heyet ile katıldı. Birçok Moğolistan şehrini Türkiye’deki şehirler ile kardeş şehir yaptık. Her sene düzenlenmekte olan ve destekleyen Kurumlar arasında TDBB’nin de olduğu “Altay Toplulukları” adlı Sempozyumun VII.’sini de Moğolistan’ın başkenti Ulan-Bator’da gerçekleştirdik. Bu Sempozyum’da sunulan bildiri metinlerinden oluşan kitap Birliğimiz tarafından yayınlandı. Biz bundan sonra da Moğolistan ile ilişkilerimizi geliştirmeye hazırız” ifadelerini kullandı. 

Darkhan-Uul Büyükşehir Belediye Başkanı Azjargal Boldbaatar da, “Zaman ayırıp bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Darkhan 113 bin nüfuslu, dericiliğin geliştiği, Moğolistan’ın ikinci büyük şehridir. Darhan’ın bugüne kadar farklı ülkelerden toplam 22 kardeş şehri mevcutken, Türkiye’den hiç kardeşi yoktu. Bu kapsamda, Gönen ve Zeytinburnu Belediyeleri ile yaptığımız Protokol ile kardeş şehirlerimizin sayısı 24’e çıktı. Bu süreçte bizlere yapmış olduğunuz desteklerden ötürü çok teşekkür ederiz. Bundan sonra sizinle yakından çalışmaya hazırız” şeklinde konuştu.