Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de Proje ortakları arasında yer aldığı, 7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödülleri, 13 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’da Haliç Üniversitesi kampüsünde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Bu yıl yedincisi yapılan Türk Dünyası Belgesel Film Festivaline 23 ülkeden 260 film katıldı. Ön değerlendirme sonrasında öğrenci ve profesyonel filmler kategorilerinde 3 ayrı değerlendirmenin yapıldığı festivalde jürinin belirlediği sıralamaya göre ödüller sahiplerini buldu.

Festivalde Profesyonel ve Öğrenci filmleri kategorilerinde dereceye giren ilk üç filmin yanı sıra çeşitli filmlere de özel ödüller verildi.

Öğrenci Belgesel Filmleri kategorisinde yarışmaya Kırgızistan’dan katılan yönetmen Sayır bakıtbekova’nın “Köprü” isimli belgesel filmi birinci oldu. Aynı kategoride ikinciliği, yönetmen Semih Sagman’nın Afganistan’ın bir dağ mezrasında çektiği “Gulab Gul” isimli film alırken, Üçüncülük ödülünü ise Bosna Hersek’ten yarışmaya katılan yönetmen Kadir Can Arabacı’nın “Three Armies” isimli belgesel film aldı.

Festivalde ayrıca yönetmen İlayda İşeri’nin Gagauz Özerk Cumhuriyeti’nde Gagauz Türklerinin kültürel yaşamıyla ilgili çektiği “Çeşme (The Fountain)” isimli film “Öğrenci Belgesel Film Kategorisi Kültür Sanat Ödülü”ne, Kırgızistan’dan katılan Ayımkül Temirbekkızı’nın çektiği “Miras” isimli film de “Öğrenci Kategorisi Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü.

Profesyonel kategoride yönetmen Volkan Üce’nin “Her Şey Dahil” isimli Belgesel Filmi birinci oldu. Aynı kategoride Yakutistanlı Yönetmen Sardaana Barabanova’nın çektiği “Savaş Çocukları” isimli film ikinci olurken, üçüncülüğü de Türkiye’den Neslihan Semerci’nin yönetmenliğini yaptığı “Müzikli Bir Göç Masalı” isimli film aldı.

İlke İşisag’ın çektiği “Leyla Hanım” isimli belgesel film Profesyonel Kategori Jüri Kültür Sanat Ödülü’ne layık görülürken, Kazakistanlı yönetmen Arsen Bayanov’un “Shaman Blues” isimli filmi Türk Devlet Teşkilatları Modern İpek Yolu Turizm Kuşağı Ödülü’ne, Özbekistanlı yönetmen Shokir Kuzuboy ugli’nin “Bahtsız Ömür (Bahorsiz Umr)” isimli belgesel filmi de Prof. Dr. Turan Yazgan Türk Dünyası Onur ödülüne layık görüldü. Ayrıca festivale Türkiye’den katılan yönetmen Uğur Tata’nın “Altay Dağları’ndan Hereke’ye İpek Halının Tarihi” isimli filmi ne de Festival Düzenleme Kurulu Özel Ödülü verildi.

7. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Gala ve Ödül Töreni programı ödüllerin takdim edilmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Festivalde ödül alan filmler ve katılan filmlerden oluşturulacak seçki, Kasım ayı sonuna kadar Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Macaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çeşitli etkinliklerde gösterilecek.