Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları, 29 Eylül-2 Ekim 2022 tarihlerinde İznik Belediyesi ev sahipliğinde Bursa’da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan organizasyona, dört günde yaklaşık 1 milyon yerli ve yabancı misafir katıldı.

Açılış Töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile yüksek düzeyli çok sayıda katılımcı yer aldı.

Dünya Göçebe Oyunları’nın açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İnsanlığın binlerce yılına damga vuran bu kültürün yitip gitmesine hiçbirimiz rıza gösteremeyiz. Bölgemizin dini ve etnik çatışmalarla, gerilimlerle, krizlerle kavrulduğu bir dönemde barışı, dayanışmayı, yardımlaşmayı esas alan bu oyunların özgün iş birliği platformu olduğuna inanıyorum. Spordan sanata, gastronomiden geleneksel sporlara kadar pek çok deneyimi gençlerimize ve misafirlerimize yaşatacak göçebe oyunlarının düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum. Oyunlarda yarışacak sporcularımıza ve diğer etkinliklerde yer alacak katılımcılara başarılar diliyorum. İştirakleri ve katkılarıyla bu oyunların yaşatılmasına, geleceğe miras olarak bırakılmasına destek olan dostlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış töreninde, “Alem, evren ve kün”, “Türkler ve at”, “Göçebe oyunları”, “Türk dünyasının ünlü şahsiyetleri”, “Türkiye tarihi” ve “Türk dünyası” temalı koreografi gerçekleştirildi. Bursa’nın son yıllarda gerçekleştirdiği en büyük uluslar arası etkinliklerden biri olan programda Türk dünyasının renkleri, folkloru, giyim kuşamı, müzik ile oyun kültürü anlatıldı.

İznik Gölü’nün kıyısında “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” mottosuyla organize edilen oyunlarda, 4 gün boyunca 13 branşta (Aşırtmalı Aba Güreşi, Kapışmalı Aba Güreşi, Şalvar güreşi, Pehlivani, Kuraş, Atlı okçuluk, Geleneksel Okçuluk, Mas Güreşi, Kazak Güreşi, Alış Güreşi, Kökbörü, Kökpar, Yağlı Güreş ve Büyük Güreş) 102 ülkeden 3 binin üzerinde sporcu madalya için mücadele etti.

Organizasyonda 13’ü yarışma, 30’a yakını da gösteri olmak üzere yaklaşık 40 geleneksel spor dalında etkinlikle düzenlendi. Ayrıca kültürel, sanatsal, geleneksel sporlar, gastronomi, el sanatları ve çocuk oyunları misafirlerle buluştu.

Oyunların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilen kapanış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Azamat Zhamankulov ile Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, kapanış töreninde yaptığı konuşmada, “Hep birlikte şunu gördük, bu oyunların kazananı kardeşliktir, bu oyunların kazananı sevgidir, bu oyunların kazananı saygıdır, birliktir, beraberliktir. Bu şiardan hiçbir sporcumuz bir milim sapmadı. Türk dünyası ve göçebe kültürünü güzel bir dayanışma çerçevesinde sizler en güçlü şekilde ortaya koydunuz. Biz bu emaneti Kırgızistan’dan devralmıştık, onlar bu emaneti buraya getirdiler. Bizler de bu emaneti Kazakistan’a devredeceğiz. Onları tebrik ediyorum, 2024 yılında başarılar diliyorum” İfadelerini kullandı.