Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Zeytinburnu Belediyesi, TİKA, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği işbirliğinde düzenlenen, “Ulupamir Kırgız Türklerinin Türkiye’ye Göçünün 40. Yılı ve Rahmankul Han Anma Programı”, 25 Eylül 2022 tarihinde Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Programa, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Gençlik ve Spor Bakanı Azamat Camankulov, TDBB Başkan vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Arslan Koichiev, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova, İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek, Rahmankul Han’ın oğlu Arif Kutlu, Kırgız Türkleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdülmetin Keskin, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Fotoğraf sergisi ile başlayan program, göçün hikâyesini anlatan video gösterimi, protokol konuşmaları, Panel ve konser ile devam etti.

TDBB Başkan vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy programda yaptığı konuşmada “Biz Zeytinburnu’muza Türk dünyasının manevi merkezi diyoruz. Bunu 30 yıldır yaşadığım bu şehirde elde ettiğim tecrübe ile söylüyorum. Zeytinburnu Türk Dünyasının birçok ülkesinden, şehrinden gelen insanlara ev sahipliği yapan bir ilçemizdir. Bunu sokağına çıktığınızda görür ve hissedersiniz. Yakın zamanda bu salonda Türk Dünyası Öykü Festivalini yaptık. Aynı zamanda Zeytinburnu TDBB’nin de ev sahibidir. Bende aynı zamanda TDBB’nin başkan vekili sıfatı ile huzurlarınızdayım. Bu sebeple Ulupamir Kırgız Türklerinin Türkiye’ye Göçünün 40. Yılı ve Rahmankul Han Anma Programını Zeytinburnu Kültür sanat Merkezi ev sahipliğinde yapmak bizim için büyük bir mutluluk vesilesidir. Bu vesileyle kendisini İslam’a, milletine adamış Rahmankul Han’ı rahmetle anıyorum. Çünkü onun verdiği mücadele neticesinde bugün ülkemizde Pamir Kırgızları ile bir arada yaşama şansını bulduk. Programa, katkı sunan kişi ve kurumlara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev ise, “Böylesine önemli bir programı yaparak bizleri bir araya getiren ve programa vesile olan tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyorum. Bundan 40 yıl önce Pamirlere kardeş eli uzatıp onları Van’da bağrına basan Türk Devletine ve halkına şükranlarımı sunuyorum. Pamir Kırgızlarına uzatılan el dostluğumuz ve kardeşliğimizden ötürüdür. İki ülke arasındaki kardeşliğin sonsuza kadar sürmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Gençlik ve Spor Bakanı Azamat Camankulov da konuşmasında, “Değerli başkanım, sayın misafirler, sizlere anayurdunuzdan selamlar getirdim. Kadim Kırgız halkı tarih boyunca çok zorluklar çekmiş fakat atalarının izinden hiç ayrılmamış, geleneklerinden, kültüründen hiçbir zaman kopmamıştır. Kırgız halkı tarih boyunca düşmanı kaçıran, dostunu zengin eden bir anlayış ve düşünce ile hareket etmiştir. Bugün de kardeşlerimizden olan ve Anadolu’da yaşayan Van Ulupamir Kırgızlarının göçünün 40. yılını kutlamaktayız. Türk halkına da, 40 yıl önce Kırgız kardeşlerini koruyup, Türkiye’nin en yüksek köşesinde yer verip, suyunu, ekmeğini paylaşıp kardeşçe davrandığı için bütün Kırgız halkı adına teşekkürlerimizi sunarız. Bu tarihi yolda bazı insanların verdiği emeği hatırlamamız gerekiyor. Bu çerçevede, Caparkul’un oğlu Rahmankul Han hem diplomat, hem geleceği görebilen, karanlıkta yol bulan Rahmankul Han, Pamir’de yaşayan Kırgızları zor şartlara rağmen Van’a kadar getirebilmiştir. Rahmankul Han’ın bugün biz Kırgızlara örnek olması gerekmektedir. Onu örnek almak bizim vazifemizdir. Bu programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese, her kuruma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türk-Kırgız dostluğu daim olsun” cümlelerine yer verdi.

Programda, “Ulupamir Kırgız Türklerinin Türkiye’ye Göçünün 40. Yılı ve Rahmankul Han” konulu panel de düzenlendi. Oturum Başkanlığını Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Fahri Solak’ın yaptığı panele, Indiana Üniversitesinden Prof. Dr. Nazif Şahrani, Kırgız Cumhuriyeti Milli Bilimler Akademisinden Prof. Dr. Süleyman Kayıpov, Pamir Köprüleri Derneği Başkanı Bernard Repond ve Dicle Üniversitesi Öğr. Gör. Abdulmukaddes Kutlu konuşmacı olarak katıldı.

Program Teşekkür Plaketlerinin takdimi sonrası, Kırgız sanatçıların müzik ve folklor gösterileri ile tamamlandı.