Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Uçhisar (Nevşehir) Belediyesi tarafından yaptırılan Kırgızistan Parkı, Kırgızistan’ın Bağımsızlık Günü 31 Ağustos 2022 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Kırgızistan Parkı’nın açılışına, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Türkiye – Kırgızistan Dostluk Grubu Başkanı Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü, Sulusaray Belediye Başkanı Bayram Yılmaz, Nar Belediye Başkanı Süleyman Özçelik, Çat Belediye Başkanı İbrahim Ertürk, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, il protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Parkın açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından park alanına Çınar ağacı dikildi. Ardından parktaki Kırgız çadırları ziyaret edildi ve burada protokole Kırgız yemekleri ikram edildi.

Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü açılış töreninde yaptığı açıklamada “Kırgızistan’ın Karakol Belediyesi ile Uçhisar Belediyesi arasında karşılıklı kültürel bağların ve işbirliğin güçlenerek geliştirilmesi için ilk adım olan kardeş şehir protokolü geçtiğimiz günlerde imza altına alınmıştı. Bugün de bu protokolün taçlandırıldığı tarihi günü hep birlikte yaşıyoruz. Bu tarihi günde bizleri yalnız bırakmayan ve bizlerle beraber olan katılımcılara teşekkür ediyorum. Kırgızistan parkımız Uçhisar’a hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev’de “Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 31. yıl dönümü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun! İki devlet arasındaki kardeşlik ilişkileri daha da pekişerek gelişme yolunda hep emin adımlarla ilerlesinler. Böylesine anlamlı bir günde dost ve kardeş Türk topraklarında Kırgızistan isminin Kapadokya’nın zirvesi Uçhisar’daki bu güzel parkta yaşatılacak olmasının mutluluğunu yaşıyorum. Bu güzel parkı Uçhisar’a kazandırdığı için Belediye Başkanı Sayın Osman Süslü’ye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Uçhisar ve Karakol (Kırgızistan) Belediyeleri Kardeş Şehir Oldu

5 Temmuz 2022 tarihinde, Uçhisar Belediyesi ile Karakol Belediyesi Kırgızistan’da Karakol Belediyesi ev sahipliğinde kardeş şehir protokolü imzalamıştı. İmza töreninden sonra konuşan Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü: “Kırgızistan’la tarihi ve kültür bağlarımız olduğundan dolayı, Karakol Belediyesi ile kardeş şehir protokolüne imza atmak bizim için önemli bir gelişme. Yakın bir zamanda Karakol Belediye Başkanı Ermat Camayev ve heyetini, kardeşlik adına ilk adım olan ve şehrimizde açılışını kısa süre içinde gerçekleştireceğimiz Kırgızistan Parkının açılışına bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.