Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu tarafından 2021 yılında yapılması planlanan ancak pandemi nedeniyle 1 yıl ertelenen 5. İslami Dayanışma Oyunları, 09-18 Ağustos 2022 tarihlerinde Konya’da yapıldı.

Konya Büyükşehir Stadında düzenlenen açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cezayir Başbakanı Eymen Bin Abdurrahman, Uluslararası İslami Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) Başkanı ve Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el-Faysal, Kuveyt Enformasyon, Kültür ve Gençlik Bakanı Abdulrahman Al Mutairi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile diğer katılımcı ülkelerin temsilcileri, büyükelçileri ve sporseverler katıldı.

5.İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla görsel şölen eşliğinde gerçekleştirildi. Açılış töreninde yaptığı kısa konuşmada Erdoğan, “Tüm emeği geçenleri şahsım, milletim adıma tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Toplam 24 farklı branşta, 54 ülkeden 4 binden fazla sporcunun katıldığı organizasyonda sporcular atıcılık, atletizm, basketbol 3×3, bisiklet, bocce, jimnastik (artistik, aerobik, ritmik), eskrim, futbol, güreş, halter, hentbol, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, taekwondo, voleybol, yüzme, geleneksel okçuluk, para-atletizm, para-masa tenisi, para-okçuluk, para-yüzme dallarında madalya için yarıştı.

Oyunlarda Türk sporcular 145’i altın, 107’si gümüş ve 89’u bronz olmak üzere toplamda 341 madalya kazanarak rekor kıldı. Oyunlar tarihinin en fazla altın ve toplam madalya alan ülkesi olarak tarihe geçen Türkiye’yi, madalya sıralamasında Özbekistan, İran, Azerbaycan ve Kazakistan takip etti.

5. İslami Dayanışma Oyunları kapanış töreniyle sona erdi. Törende konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Mevlana’nın bu hoşgörü ikliminde binlerce kardeşimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk” dedi.