Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda, Keles Belediyesi, Bursa Valiliği, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, Dünya Etno Spor Konfederasyonu, TDBB ve TÜRKSOY’un katkılarıyla Türk kültürünün değerlerini gelecek nesillere tanıtmak ve Türk halklarının gönül birlikteliğini güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen “5. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği”, 22-24 Temmuz 2022 tarihlerinde Bursa Keles Kocayayla’da yapıldı.

5.Türk Dünyası Ata Sporları Şenliğine, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Kortej Cumhuriyet Caddesi girişinden Fomara 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yürüyerek halkı selamladı. Yürüyüşe mehter takımı ve rahvan atları derneği ekipleri de eşlik etti. Yürüyüş sonunda Kazakistan’dan gelen sanatçılar geleneksel halk danslarını sergiledi.

Orhan Gazi’nin Nilüfer Hatun’la evlendiği, Murad-ı Hüdavendigar’ın savaşa hazırlandığı alanda iki gün süren şenlikte atlı cirit ve kökbörü müsabakaları, rahvan binicilik, atlı okçuluk, atlı akrobasi gösterileri, Bursalı Şüca Okçuluk müsabakası, aba, kuşak, karakucak, şalvar ve yağlı güreşler, Alpagut savaş sanatları gösterileri yapıldı. Oluşturulan Ok Meydanında vatandaşlar ok atma talimi yaparken, Türk okçuluğu atış teknikleri eğitimi de verildi. Ömer Faruk Bostan, Uğur Önür, Reyhan Ediş ve Ece Seçkin konserleri şenlik boyunca devam etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş şenliklerin açılışında yaptığı konuşmada, Atalarımızdan miras kalan geleneksel sporların sadece bir spor dalı olmadığını, içinde bir kültürü barındırdığını dile getirerek, Türk dünyasını Bursa Kocayayla’da bir araya getirenin de bu kültürün yaşatılma gayreti olduğunu belirtti ve “Binlerce yıl öncesinden gelen, geleneksel değerlerimiz ve oyunlarımız, inançlarımızla, örf ve adetlerimizle şekillenip, bizim kimliğimizin bir parçası oldular. Bu geleneği yaşatmak, geleceğe taşımak bizim boyun borcumuzdur. Amacımız, Türk milletinin gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmaktır” diye konuştu.