Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Karatay (Konya) Belediyesi, kardeş şehri Tatlısu Belediyesi’ne (KKTC) distilasyon ünitesi kurarak lavanta yağı üretilmesi için destek verdi.
Tıbbi aromatik bitkiler olan lavanta, kekik, ada çayı, biberiye, defne ve okaliptüs gibi bitkilerin yağının çıkarılıp ekonomik değere ulaştırmanın hedeflendiği projede, üreticiler için yeni gelir kaynağı kapısı açacak olan distilasyon ünitesi tüm KKTC üreticisine hizmet verecek.
Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan yaptığı konuşmada, “Tatlısu Belediyesi olarak bir ilki daha yapmanın haklı gururu içerisindeyiz. Ülkemizin bu ölçekte ilk distilasyon ünitesini kurduk ve ilk lavanta yağını çıkardık. Ülkemize, bölgemize ve tüm üreticilerimize hayırlı olsun. Tıbbi aromatik bitkiler olan Lavanta, Kekik, Ada Çayı, Biberiye, Defne, Okaliptüs gibi bitkilerin yağını çıkarıp daha fazla ekonomik değere ulaştıracağız. Üreticilerimiz için yeni gelir kaynağı kapısı açacak olan distilasyon ünitemiz tüm ülke üreticisine hizmet verecek. Distilasyon cihazını bize sağlayan Kardeş şehrimiz Karatay’ın Belediye Başkanı Hasan Kılca ve koordinasyonu gerçekleştiren Türk Dünyası Belediyeler Birliğine (TDBB) teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.
Tatlısu Belediyesi ile Karatay Belediyesi, 7 Mart 2022 tarihinde Tatlısu’da imzalanan protokolle “Kardeş Şehir” oldu.