Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bosna-Hersek’te 26 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen törenle tamamlanan 512. Ayvaz Dede Etkinlikleri’ne finans ve katılım desteği verdi.

Bu yıl gerçekleştirilen törene TDBB üyeleri, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve çok sayıda Boşnak vatandaş katıldı. Ayrıca Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ile Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri de etkinliklerde yer aldı.

Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic, törende yaptığı konuşmada, ülkede 1992-1995’te yaşanan savaşta Boşnak halkının yok edilmek istendiğini anımsatarak “Kendimize inanmalı ve mücadele etmeliyiz. Bizim dinimiz, dilimiz, kültürümüz, toprağımız ve devletimiz var” dedi.

Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic de Kovid-19 salgınının ardından şenliklerin eski ihtişamına kavuşmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Prusac’taki 280 atlının geçişi ve T.C. Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği’nin konserine binlerce kişi katılırken, okunan Kur’an-ı Kerim ve duanın ardından kılınan öğle namazıyla bu yılki törenler de tamamlanmış oldu.

Ayvaz Dede Şenlikleri, TDBB Bosna üye belediyelerinden Travnik Belediyesi’nin talebi üzerine, 2015 yılından bu yana TDBB tarafından mali olarak destekleniyor.

Ayvaz Dede kimdir?

Sarı Saltuk gibi irşat maksadıyla Anadolu’dan Bosna Hersek’e gelen Horasan erenlerinden olan Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede, inanışa göre 500 yılı aşkın süre önce kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapan Prusac (Akhisar) kasabasındaki dağa gelip burada 40 gün 40 gece dua etti.

Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye su getirmek için ibadet eden Ayvaz Dede’nin, bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördüğü ve uyandığında karşısında yarılan dağı ve akan ırmağı bulduğu rivayet edilir. Olayın ardından bölge suya kavuşup kuraklık sona ererken, bu mucizevi hadiseyi duyan bölge halkı da İslam’a geçti.