Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyeleri Selçuklu Belediyesi ve kardeş şehri Stari Grad (Bosna Hersek) Belediyesi işbirliğinde “Saraybosna Kardeşlik Köprüsü” projesi kapsamında karşılıklı öğrenci değişim programı gerçekleştirildi.

12-16 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen proje ile Konya’dan 107 öğrenciyi Bosna’ya, Bosna’dan Türkçe öğrenen 130 öğrenci de Konya’ya getirildi. Proje ile iki ülke öğrencilerinin karşılıklı olarak ülke ziyaretinde bulunarak iki millet arasındaki tarihi kardeşliğin pekiştirilmesi amaçlandı. Böylece toplamda 237 öğrenci kültür elçisi oldu.

Bosnalı öğrencileri Konya Havaalanından uğurlayan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Bosna’daki kültür gezisini tamamlayan Konyalı öğrencileri de havaalanında karşıladı. Hem giden öğrencilerle hem de dönen öğrencilerle sohbet eden Başkan Pekyatırmacı projeye katılan öğrencilerin duygu ve düşüncelerini aldı.

Selçuklu Saraybosna kardeşlik köprüsü projesinin ilk etabının tamamlandığını ifade eden Başkan Pekyatırmacı: “130 öğrencimiz Saraybosna’dan Konya’ya geldi. 107 öğrencimiz de Konya’dan Saraybosna’ya gitti. 237 öğrencimiz Konya’da ve Saraybosna’da kardeş öğrencilerle buluştular. Bundan sonra kardeş öğrencileriyle ilişkilerini sürekli hale getirecekler. İletişimleri sürekli olacak. Biz Saraybosna ile Konya arasında bir kardeşlik köprüsü kurduk. Burada çok güzel anılar biriktirdi gelen çocuklarımız, çok güzel vakit geçirdiler. Okullarda arkadaşlarıyla buluştular. Tarihi kültürel mekânları ziyaret etme imkânına sahip oldular. Türkiye’mizi tanıdılar, Türk insanını tanıdılar. Önümüzdeki yıllarda da bu projeyi devam ettirmeyi planlıyoruz” dedi.

Saraybosna Kantonu Eğitim Bakanlığı ve Stari Grad Belediyesinin de katkılarıyla düzenlenen proje kapsamında Bosna Hersek’e gelen Konyalı öğrenciler Saraybosna, Travnik ve Mostar gibi kentlerde tarihi ve kültürel yerleri ziyaret ederek, kardeş okullarda düzenlenen faaliyetlere katıldı.

Konya’ya giden öğrenciler ise Tropikal Kelebek Bahçesi, Kültür Vadisi Sille, Mevlana Müzesi, Konya Bilim Merkezi, 80 Binde Devri Alem Parkı ve Sille Tabiat Okulu gibi birçok yeri ziyaret ettiler.