Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Yerel Yönetimler Konferansı’, Bursa Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 11 Haziran 2022 tarihinde Bursa’da yapıldı.

TDBB ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen Konferansa, aralarında Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Filistin, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Kosova, Karadağ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Lübnan, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Somali, Sırbistan ve Türkiye’nin de olduğu 20’den fazla ülkeden 200’e yakın belediye başkanı katıldı.

“Sorunlar Kardeşlik Yoluyla Çözülecek”

TDBB ve Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay Konferansın Açılış Oturumunda yaptığı konuşmada, TDBB 6. Genel Kurul toplantısının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla başarılı bir şekilde yapılmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. TDBB’nin 30 ülkeden 1,194 üye belediyesiyle Orta Asya’dan Balkanlara kadar uzandığını dile getiren Altay, “Bugüne kadar gerek şehirlerimizi gerekse bölgemizi kalkındırmak, tüm üye ülkelerle işbirliği ve dayanışmayı artırmak, bölge halklarıyla aramızdaki kardeşlik hukukunu pekiştirmek adına önemli çalışmalar kaydettik. Ortaya konan bu başarıyı, aramızdaki birlik ve beraberliğin bir tezahürü olarak görüyorum. Bu çatı altında göstermiş olduğumuz bu birlik ve beraberlik ruhu, her türlü sorun ve engelin barış ve kardeşlik yoluyla çözülebileceğini, ortak bir dayanışma kültürü etrafında birleşmenin bölgemizdeki huzur ve refaha yaptığı katkıyı gözler önüne serdiğini gösteriyor. TDBB olarak kuruluşumuzdan bugüne eğitimden dayanışmaya, kültürden sanata birçok faaliyet gerçekleştirdik. Bundan sonra da şehirlerimize, ülkelerimize ve bölgemize verdiğimiz katkılarla kültür ve medeniyet coğrafyamızı daha ileri seviyelere taşımaya devam edeceğiz. Tüm üye belediyelerimize, işbirliği halinde olduğumuz tüm kurum ve kuruluşlara can-ı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da açılışta yaptığı konuşmada, Türk Dünyası Kültür Başkenti olmanın kendilerine heyecan verdiğini, bu tür organizasyonlar sayesinde hem tanıştıklarını hem de fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. Bu yıl Türk Dünyasının kalbinin Bursa’da attığını kaydeden Başkan Aktaş, “Biz de Türk misafirperverliğini ortaya koymaktan çok mutluyuz. TDBB’nin adı Türk Dünyası Belediyeler Birliği olsa da, gönül coğrafyası belediyeler birliği olarak çalışmaktadır. Çünkü burada Balkanlardan, Kafkaslardan, Ortadoğu’da farklı coğrafyalardan hatta Afrika’dan çok kıymetli misafirlerimizi, dostlarımızı görüyorum. Türk Dünyası Kültür Başkentliği özelliği bizde 1 yıl kalacak. 1 Ocak’ta başladı, 31 Aralık 2022 tarihinde Türk Dünyası Kültür Başkentliğimiz sona erecek. Ama bu misyon hep bizdeymiş gibi hareket edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından farklı ülkelerinden gelen belediye başkanları, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanı Uğur İbrahim Altay ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a çeşitli hediyeler takdim etti ve katılımcılarla aile fotoğrafı çektirildi.

Açılış töreninin ardından konferans 4 ayrı oturumla devam etti

Konferansın Birinci oturumda “Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Cumhuriyetlerinde Yerel Yönetimlerin Gelişimi” başlıklı konferansta oturum başkanlığını Başiskele (Kocaeli) Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü yaparken, Azerbaycan Nerimanov Belediye Başkanı Temraz Tagıyev, Kazakistan Çimkent Belediyesi Meclis Başkanı Bakhadyr Natymbetov, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Daire Başkanı Mirbek Kozhoev ve Özbekistan Ulusal Yükseliş Kurumu Başkanı Bobur Bekmurodov konuşmacı olarak yer aldı.

“Balkan Ülkelerinde Yerel Yönetimlerin Gelişimi” adlı İkinci Oturumda Şehzadeler (Manisa) Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik oturum başkanı olarak yer alırken, Bosna Hersek Travnik Belediye Başkanı Kenan Dautovıc, Kuzey Makedonya Kalkandelen Belediye Başkanı Bilall Kasami, Kosova Mamuşa Belediye Başkanı Abdulhadi Krasnıc, Karadağ Tuzi Belediye Başkan Yardımcısı Haris Ramovıc ve Gagauzya Komrat Bölge Başkanı İvan Topal da konuşmacı olarak katıldı.

“Afrika, KKTC ve Orta Doğu Ülkelerinde Yerel Yönetimlerin Gelişimi” adlı Üçüncü oturumda UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman oturum başkanlığı yaparken, KKTC Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orcan, Filistin Gazze Belediye Başkanı Yahya Sarraj, Lübnan Deirnbouh Belediye Başkanı Muhammed Sadıeh ve Somali Mogadishu Belediyesi Genel Sekreteri Mohamed Hassan da konuşmacı olarak yer aldı.

“Yerel Yönetimlerin Gelişiminde Birliklerin Rolü” adlı konferansın son oturumda ise Tavşanlı (Kütahya) Belediye Başkanı Mustafa Güler oturum başkanlığı yaparken, Arnavutluk Belediyeler Birliği Genel Müdürü Agron Haxhımalı, Gagauz Yeri Belediyeler Birliği Başkanı Oleg Garizan ve Moğolistan Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Yanjinlk Puverdorj de konuşma yaptı.

Konferansın ardından, T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu, katılımcı ülkelere özgü parçaları seslendirip, danslar yaparak katılımcılara renkli bir gün yaşattılar.

Program 12 Haziran 2022 Pazar günü yapılan şehir turunun ardından katılımcıların ülkelerine dönmesi ile tamamlandı.

TDBB Uluslararası Yerel Yönetimler Konferansı Açılış Oturumu