Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen, “TDBB Moğolistan Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı”, 13 Haziran 2022 tarihinde Sakarya’da yapılan sunum ve saha gezileri ile gerçekleştirildi.

Programa, Çingeltei Belediye Başkanı Munkhbat Bultenkhuu, Dornogobi Belediye Başkanı Ganzorig Battsengel, Bayankhongor Belediye Başkanı Yundenbazar Dagva, Selenge Belediye Başkanı Badamdorj Badamborj, Battsengel Belediye Başkanı Maidar Bazarsad, Zamiin Uud Belediye Başkanı Aldarbayar Naidan, Orkhon Belediye Başkanı Munkhbat Dashzeveg, Uvs Belediye Başkanı Chimed Chuluun, Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği Genel Sekreteri Yanjinlkham Puverdorj, İhhet Belediyesi Başkan Yardımcısı Narangerel Battsolmon, Dornogobi Belediyesi Başkan Yarcımcısı Enkhzaya Amgalan, Uvs Belediyesi Başkan Yardımcısı Tegshjargal Zandan, Sukhbaatar Belediyesi Başkan Yardımcısı İkhbayar Tasburged, Sukhbaatar Belediyesi Başkan Yardımcısı Amarzaya Khurelbaatar, Sukhbaatar Belediyesi Genel Sekreteri Batbold Gulguu, Ulzit Belediyesi Başkan Yardımcısı Jargalsaikhan Darinchuluun, Battsengel Belediyesi Başkan Yardımcısı Jamsranjav Lkhaasuren, Bayan-Khutag Belediyesi Başkan Yardımcısı Altangerel Bold, Airag Belediyesi Başkan Yardımcısı Nyamsuren Batbold, Uvs Belediyesi Başkan Yardımcısı Otgonbayar Lhaisuren, Govisumber Belediyesi Başkan Yardımcısı Bileggumberel Baadar, Uvurkhangai Belediyesi Başkan Yardımcısı Enkhzaya Dash-Osor, Selenge Belediyesi Başkan Yardımcısı Narantuya Baasansuren, Uvurkhangai Belediyesi Başkan Yardımcısı Chuluuntsetseg Chuluunbat, Uliastai Belediyesi Başkan Yardımcısı Sarantsetseg Dorjdogva, Khentii Belediyesi Başkan Yardımcısı Kherlenchuluun Gantumur ve Çingeltei Belediyesi Başkan Yardımcısı Byambajav Zagdsuren, Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği Eğitim Müdürü Sainbileg Munkhbat katıldı.

TDBB davetiyle Türkiye’ye gelen Moğolistan Yerel Yöneticileri, Sakarya’yı ziyaret ederek, yapılan hizmet ve çalışmaları yerinde inceleme fırsatı buldu. Belediye başkanları ve yerel yöneticilerden oluşan yaklaşık 30 kişilik heyet, Sakarya’nın tarihi ve kültürel mirasına dair bilgi aldı. Özellikle Tarihi Çark ve Uçak Kafe misafirlerin ilgi odağı olurken, Millet Bahçesi’nde bulunan Ters ev ve Kabak Evi de heyetin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Şehrin birçok noktasını gezme fırsatı bulan heyet, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yanık Fidan Üretim Tesisi ziyareti sonrası Büyükşehir Belediyesinin Seracılık Mükemmeliyet Merkezi tanıtım toplantısına katılan heyet, gerçekleştirilen tarımsal faaliyetlere yoğun ilgi gösterdi. Yapılan çalışmaları hayranlık verici olarak nitelendiren Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği Genel Sekreteri Yanjinlkham Puverdorj, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal alanda yapmış olduğu çalışmalar adeta bir devrim niteliği taşıyor. Gelişen teknolojinin kullanılması ve titiz üretim faaliyetleri hayranlık verici. Büyükşehir Belediyesi gelecekte ortak çalışma alanlarımız açısından oldukça önemli bir yer tutuyor” dedi. Tarımsal faaliyetlerin yanı sıra Akyazı Atık Su Arıtma Tesisi ve daha birçok merkezi yerinde inceleyen heyet, Büyükşehir yetkililerinden teknik düzeyde ve proje bazında bilgi aldı. Heyet ayrıca ‘Seracılık Mükemmeliyet Merkezi’ basın lansmanına ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısına da katıldı.

Moğolistanlı misafirleriyle yakından ilgilenen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, misafirlerini başkanlık makamında ağırlayarak yapılan faaliyetlere dair bilgi verdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti de ifade eden Başkan Yüce, “Bugün yine önemli bir ana tanıklık ediyoruz. Asırlar boyu aramızda derin kültürel ve tarihi bağlar kurduğumuz Moğolistanlı kardeşlerimizi misafir ediyoruz. Bizler geçmişimizde kurduğumuz bu bağı modern geleceğe taşımanın ve en önemlisi de deneyimlerimizi paylaşmanın gayreti içerisinde olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz tüm faaliyet ve çalışmalarımızı kıymetli heyetimizle paylaştık. Onlarla fikir alışverişinde bulunduk. İnşallah gelecekte de ortak paydaların ortak faydaları vardır bilinciyle hareket ederek belediyecilik alanında geliştirdiğimiz tüm yöntemlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile bizleri binlerce kilometre uzaktan gelerek ziyaret eden kıymetli misafirlerimize bir kez daha çok teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Program boyunca, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Rıfat Keleş ve Fidan A.Ş. Genel Müdürü Abdulcabbar Özdemir heyete eşlik etti.