Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Özbekistan Yükseliş Kurumu arasında 11 Haziran 2022 tarihinde Bursa’da düzenlenen törenle işbirliği protokolü imzalandı.

İmza Törenine, TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Özbekistan Yükseliş Ulusal Kurumu Başkanı Bobur Bekmurodov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Danışmanı Davron Razakov, Semerkant Belediye Başkanı Fazliddin Umarov, Kokand Belediye Başkanı Maruf Usmanov, Hiva Belediye Başkanı Temur Davletov ve Yükseliş Ulusal Kurumu Başkan Yardımcısı Askar Manathanov katıldı.

Törende, son dönemde Özbekistan Türkiye ilişkilerinin geliştiğine dikkat çeken Başkan Altay, “Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) olarak biz de Özbekistan şehirleri ile daha yakın çalışmak istiyoruz. TDBB üyeleri ile Özbekistan’a ziyaret yapmayı planlıyoruz. Medeniyetimizin başlangıcı olan Özbekistan’ı belediye başkanlarımızın görmesini arzu ediyoruz. Bu işbirliği protokolünün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özbekistan Yükseliş Ulusal Hareketi Başkanı Bobur Bekmurodov ise “Genel Kurula ve Uluslararası Konferansa bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bu ziyaret bizim resmi ilişkilerimizin başlangıcıdır. Özbekistan’ın üç tarihi kenti olan Semerkant, Hokand ve Hive belediye başkanları da etkinliğe katılıyor ve Türkiye’nin tarihi kentleriyle kardeş şehir protokolü imzalamayı öneriyoruz. Her şey için teşekkürler” dedi.

Törende gerçekleştirilen heyetler arası görüşmede Semerkant ile Konya ve Gaziantep, Hive ile Bursa, Hokand ile Balıkesir ve Termiz ile Şahinbey belediyelerinin kardeş şehir olması için, TDBB ve Özbekistan Yükseliş Kurumu tarafından çalışmaların başlatılmasında mutabık kalındı.

Konuşmaların ardından taraflar arasında işbirliği protokolü imzaları atıldı. Karşılıklı hediyeleşme ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi ile program tamamlandı.

Özbekistan Heyeti TDBB’yi de Ziyaret Etti

Özbekistan Yükseliş Kurumu Başkanı Bobur Bekmurodov ve Beraberindeki Hive, Hokand ve Semerkant Valilerinden Oluşan Heyet, Türkiye ziyaretleri kapsamında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni de Ziyaret Etti.