Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 4. Zeytinburnu Türk Dünyası Öykü Festivali, 2-4 Haziran 2022 tarihlerinde Zeytinburnu’nda gerçekleştirildi.

Azerbaycan’ın odak ülke olduğu ve “Hikâyeni Hatırla” sloganı ile gerçekleştirilen Festivale 8 ülkeden (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, İran, Yunanistan ve Kırım) 38 yazar ve akademisyen katılarak, farklı oturumlarda Türk edebiyatının çeşitli başlıklarını ele aldı.

‘4. Zeytinburnu Türk Dünyası Öykü Festivali’nde, Türk edebiyatında öykü, Türk dünyasında ve dünya edebiyatında öykü türünün gelişimi konularına ek olarak mitler, fantastik edebiyat, kahramanlar, süreli yayınlar ve Türk lehçeleri arasında çeviri gibi farklı konular işlendi.

Festivalin açılış töreninde konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Bugün Türk Dünyası Öykü Festivali’nin 4’üncüsünü düzenliyoruz. Daha önce Uluslararası Öykü Festivali olarak düzenliyorduk. Bu yıldan itibaren Türk Dünyası Öykü Festivali olarak düzenleyeceğiz. Türk dünyasından 38 edebiyatçı, yazar, çevirmen bu festivalimize katıldı. İnşallah bundan sonra etkinliğini daha da arttırmış olarak festivalimizi devam ettirmeyi düşünüyoruz. Yine eş zamanlı olarak öykü festivaliyle birlikte 13 Dede Korkut hikâyelerinin 13’ünden ilham alan bir minyatür sergisini açtık” açıklamasında bulundu.

Azerbaycan Yazar Birliği Başkanı Anar Rızayev ise, “Bence çok önemli bir festival. Genç yazarlar hikâyelerini anlatıp üzerine sohbet ettiler. Bu festivalin Azerbaycan’la da yolunun kesişmesi bize şeref veriyor. 44 günlük zafer süresinde Türkiye’nin bize manevi destek vermesi, bizim yanımızda olması bizi çok sevindirdi. Bizim kardeşlik duygularımızı daha da güçlendirdi” şeklinde konuştu.

Öykü Festivali kapsamında Fatemeh Saba Jafari‘nin minyatür sergisi ve ses sanatçısı Azerin konseri de yer aldı. Festivalde Türk dünyasının farklı bölgelerinden gelen öykücü ve çevirmenler ile metinler üzerinden kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi ve anlatılardaki akrabalıkların altı çizildi.

Türk Dünyası Öykü Festivali Açılış Töreni Videosu için Bkz.