Eyüpsultan Belediyesi tarafından, Zenica şehrinde Nemila Çamil Sijariç Okuluna 15 Temmuz Çocuk Parkı yapıldı. Park 26 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Parkın açılışına, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, belediye meclisi üyeleri, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü (YEE) yöneticileri, okul müdürü Ahmed Buljubasic, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Türkçe öğrenen öğrenciler, Türkçe ve Boşnakça şarkılar ve şiirler eşliğinde gösteri yaptı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, yaptığı açıklamada, “Balkan coğrafyasıyla 500 yılı aşkın süredir bağlarımız var. Buradaki insanlarla karşılıklı gönül bağımız bulunmakta ve biz buradaki insanlarla kardeşlik bağlarını hiçbir zaman kesmedik” diye konuştu.

Başkan Köken, “Dünyada en önemli şey çocukların mutluluğudur. Çocukların demokrasi karşıtı girişimleri bilmesi ve bu tarihi araştırması için parka ’15 Temmuz Çocuk Parkı’ adını verdik” dedi.

Konuşmaların ardından aile fotoğrafı ve parkın gezilmesi ile tören tamamlandı.