‘Talas Savaşı ve Tarihi Önemi’ adlı kitap Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), tarafından yayın hayatına kazandırıldı. Kitapta, Kırgızca, Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere 40’ı aşkın makale bulunuyor.

Kitap, Türk tarihi ve Orta Asya bölgesi açısından büyük öneme sahip olan ve döneminin en büyük 10 savaşından biri kabul edilen Talas Savaşı ile ilgili, Türkçe ve Kırgızcada ilk müstakil çalışma olmasıyla öne çıkıyor.

Kitapta, 10 Eylül 2021 tarihinde, Talas Savaşının 1270. Yıldönümü Münasebetiyle Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov himayesinde gerçekleştirilen “Talas Savaşı ve Tarihi Önemi” konulu uluslararası bilimsel sempozyum bildirilerine yer veriliyor. Sempozyuma Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Türkiye ve Ukrayna’dan 40’ı aşkın araştırmacı katıldı.

Eserde, Talas Savaşının Türk ve Dünya Tarihi içindeki yeri ve jeopolitik, dini, siyasi, askeri, sosyal ve kültürel açılardan önemi ele alınarak, konu geniş bir perspektifte değerlendiriliyor.

Kitap, beş bölümden oluşuyor. Birinci Bölümde “Talas Vadisinin Tarihi Önemi ve Arkeolojik Çalışmalar”, ikinci bölümde Talas Savaşı ile ilgili genel konulu makaleler,  üçüncü bölümde, “Talas Savaşında Etnik Unsurlar”, dördüncü bölümde, “Tarihi Kaynaklarda Talas Savaşı” konulu makalelere ve kitabın beşinci ve son bölümünde ise, “Talas Savaşının Sonuçları” konulu makalelere yer veriliyor.

405 sayfadan oluşan eserin editörlüğünü, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Fahri Solak, Kırgız Tarih Kurumu Başkanı ve Kırgız Milli Üniversitesi Öğretim Üyesi Tynchtykbek Chorotegin, Marmara Üniversitesi Doktora Öğrencisi Mairam Baigonusheva ve Talas Üniversitesi Öğretim Üyesi Moimol Cusupova üstlendi.

Kitabın tam metin PDF için tıklayın

09.05.2022

 

 

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43