Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda, Başiskele Belediyesi ile Bosna Hersek’in Vareş Belediyesi, 29 Nisan 2022 tarihinde Başiskele’de düzenlenen törenle kardeş şehir protokolü imzaladı.

Törene, Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Vareş Belediye Başkanı Zdravko Maroşeviç, Vareş Belediyesi Meclis Başkanı Mahira Brkiç ile Vareş Belediyesi Meclis Üyesi Şaban İbrişimoviç, Başiskele Belediyesi meclis üyeleri ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı.

Protokolün imza töreninde konuşan Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki uzun yıllardır süren kardeşliğe ve gönül birlikteliğine vurgu yaparak: “Bu güzel Ramazan ayında çok sevdiğimiz Aliya İzzeybegoviç’in memleketi Bosna-Hersek topraklarından gelen misafirlerimizi ilçemizde ağırlamak bizler için büyük bir mutluluk. Başiskele Belediyesi olarak üyesi olduğumuz Türk Dünyası Belediyeler Birliği’mizden Bosna-Hersek’ten kardeş şehir talebi geldiğinde bunu büyük bir memnuniyetle karşıladık. Bu protokolün Türkiye’miz ve Bosna-Hersek arasında uzun süre var olan birliğin ve kardeşliğin daha da güçlenmesine, bilgi ve birikimlerin paylaşılmasına, kültürel alışverişin sağlanmasına vesile olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Vareş Belediye Başkanı Zdravko Maroşeviç de protokolün hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Burada olmaktan çok büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu protokol ile iki ülke ve iki şehir arasında işbirliğinin artacağına inanıyoruz. Türkiye bizim çok sevdiğimiz ve uzun yıllardır kardeşlik duyguları beslediğimiz bir devlet. Şehrimizde Türk iş adamlarının bulunmasından da memnuniyet duyuyoruz. Başiskele Belediye Başkanımızı ve meclis üyelerini Vareş’te ağırlamaktan da çok memnun olacağız. Sizin orada artık bir eviniz var. Nazik misafirperverliğiniz için ve bu kardeş şehir protokolü için çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

İmza töreninden sonra şehir turu yapan heyet, beraber iftar programına katıldılar.

Error URL !!!