Bursa Büyükşehir Belediyesi ‘dostluk ve kardeşliği pekiştirmek için, Sırbistan’ın Novi Pazar ve Tutin, Kosova’nın Mamuşa, Makedonya’nın Üsküp, Yunanistan’ın Gümülcine ve Bulgaristan’ın Kırcaali şehirlerinde organize ettiği iftar ve sahur programları ile binlerce kişiyi aynı sofrada buluşturdu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sırbistan’ın Sancak Bölgesi Novi Pazar ve Tutin, Yunanistan’ın Gümülcine kentlerinde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Başkan Alinur Aktaş ve beraberindeki heyet, Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömer Oğlu’nu ve Novi Pazar Belediye Başkanı Nihat Bişevac’ı makamında ziyaret etti.

Bölge Milletvekili Muammer Bacevac ve yerel yöneticilerin yer aldığı Novi Pazar ziyaretinde, iki şehir arasında yapılabilecek işbirlikleri konuşuldu. Sancak bölgesine olan ziyareti önemsediklerini söyleyen Başkan Alinur Aktaş, Bursa ve Novi Pazar arasında ‘kardeş şehir’ anlaşması için süreci başlatacaklarını belirtti.

Gümülcine’de Kardeşlik İftarı

Yunanistan’da Gümülcine’nin Kozlukebir Belediyesi ev sahipliğinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen iftar, Domruköy Spor Salonu’nda gerçekleşti.

Yemeğin ardından ev sahibi olarak söz alan Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, “Böylesine güzel ve bereketli iftar programını gerçekleştirerek, Ramazan ikliminin paylaşılmasına ve kaynaşmaya vesile olan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da hedeflerinin birlik ve beraberliğin ortaya konulması olduğunu vurguladı. Başkan Aktaş, “Batı Trakya davasına ömrünü vermiş, başta Dr. Sadık Ahmet olmak üzere diğer tüm büyüklerimizi rahmetle anıyorum. Şimdiden Kadir geceniz ve bayramınız mübarek olsun” diye konuştu.

Üsküp’te iftar bereketi

Öte yandan, Gümülcine iftarı ile eş zamanlı olarak, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te de Bursa Büyükşehir Belediyesi desteğiyle El Hilal Yardımlaşma Derneği tarafından iftar sofraları kuruldu.

İftarda konuşan Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, “Türkiye’mizin köklü bir tarihi, beşeri ve kültürel bağlara sahip olduğu Kuzey Makedonya’daki kardeşlerimiz, bu toprakları İslam’la şereflendiren atalarımızın yüzyıllar boyunca yaptığı gibi İslamiyet’i günümüzde de yaşatmaya devam etmektedir. Bu güzel birlik ve beraberlik atmosferinin oluşmasını sağlamaktadırlar” ifadelerini kullandı.

Son iki yıldır pandemi nedeniyle Ramazan geleneklerini yaşatamadıklarını hatırlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik ise, “Bu amaçla Balkan coğrafyamızın farklı noktalarında yaşayan kardeşlerimizle, soydaşlarımızla, dindaşlarımızla iftar sofralarında hasret gidermek istedik. Bursa Büyükşehir Belediyemiz olarak, sizlerle Türkiye arasında köprü olabiliyorsak ne mutlu bizlere” dedi.

Mamuşa’da verilen iftar yemeğine yüzlerce Müslüman katıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kosova’nın tek Türk belediyesi olan’ Mamuşa’da verilen iftar yemeğine yüzlerce Müslüman katıldı.

20.04.2022