Moğolistan’ın Arkhangai Belediye Başkanı Mishka Batjargal ve beraberindeki heyet, 11 Nisan 2022 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Birlik Merkezinde Genel Sekreter Fahri Solak ile yapılan görüşmede, Arkhangai Belediye Başkanı Mishka Batjargal, Arkhangai Belediyesi Meclis Başkanı Batsuuri Batjargal ve Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği Genel Sekreteri Purevdorj Yanjinlkham yer aldı.

Arkhangai Belediye Başkanı Mishka Batjargal, Osmangazi Belediyesi ile Arkhangai Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmasında TDBB’nin yapmış olduğu koordinasyondan dolayı teşekkür etti. Mishka, “Arkhangai 100 bin nüfuslu, 18 ilçe belediyesine sahip merkezi bir il belediyesidir. Nüfusun çoğu hayvancılıkla uğraşıyor ve Belediyemizin ekonomik kaynağı hayvancılıktır. İlişkilerimizi bundan sonra da canlı tutmak isteriz” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da Birliğe yapılan ziyaretten dolayı duymuş olduğu memnuniyeti dile getirerek Başkan ve heyetine teşekkür etti. Solak, “Moğolistan’dan TDBB’nin 30’dan fazla üyesi var ve Moğolistan TDBB Yönetim Kurulunda temsil edilmektedir. Bu sene 3-5 Haziran 2022 tarihlerinde Genel Kurul Toplantısı ve Uluslararası Yerel Yönetimler Konferansı yapılacaktır. Konferans katılımcıları ile Bursa’yı gezeceğiz. Genel Kurul’a Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı da bekleniyor. Birlik olarak Moğolistan’dan bütün üyelerimizi bekliyoruz. Moğolistan’daki diğer Belediyelerin de TDBB üyeliği konusunda destek bekliyoruz. TDBB Mart ayı Yönetim Kurulu toplantısında Moğolistan Belediyeler Birliği Başkanı Ağustos ayı için TDBB heyetini Moğolistan’a davet etti. Şartlar elverirse, Moğolistan’a gelmeyi planlıyoruz. Bu tür karşılıklı ziyaretler Moğolistan ile ilişkilerimizin gelişmesini, özellikle kardeş şehir ilişkilerinin canlı kalmasını sağlayacaktır. Moğolistan ile mevcut ortak tarihi ve kültürel mirası günümüzde ilişkilerimizin gelişmesi için değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Görüşme karşılıklı hediyeleşmenin ardından ziyaretin anısına fotoğraf çekimi ile son buldu.