Bursa’nın fethinin 696’ncı yıl dönümü nedeniyle bu yıl On yedincisi düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri Açılış Töreni ve Fetih Yürüyüşü, 9 Nisan 2022 tarihinde Osmangazi Belediyesi ev sahipliğinde Bursa’da gerçekleştirildi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekilleri, Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak, Osmangazi Belediyesi’nin kardeş belediyelerinden Bosna Hersek Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacı Bayriç, KKTC Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Mamuşa Belediye Başkanı Abdulhadi Krasniç, Arkhangai (Moğolistan) Belediye Başkanı Mishka Batjargal,  Omurtag (Bulgaristan) Belediye Başkanı Eşref Eşrefov, Kırcaali (Bulgaristan) Belediye Başkanı Hasan Azis, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mutafa Dündar törende yaptığı konuşmada fethin yıldönümünde barışı, kardeşliği, birlik ve beraberliği de kutladıklarını kaydetti. Dündar, “fetih şenliklerinde birçok etkinliği vatandaşlarla buluşturduklarını ifade ederek “Nisan ayı boyunca süren etkinliklerle, Bursa’nın kuruluş felsefesini bilimsel toplantılarda, sportif faaliyetlerde ve yaşam kültüründe sergiliyoruz. Yörükleri, Türkmenleri, yerli ve yabancı birçok kişiyi birleştiren, Türk geleneklerini şölene dönüştüren Fetih Şenlikleri ile tarihimize, kültürümüze ve geleneklerimize yolculuk ediyor, köklerimize daha sıkı sarılıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Bursa’nın fethinin Türk medeniyetinin inşasında önemli olduğunu söyledi. Aktaş, tarihi bilmeyenlerin geleceğe yön veremeyeceğini, atalarından aldıkları kutsal emaneti geleceğe taşımanın kendilerinin görevi olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından fetih şenliklerinin en coşkulu etkinliklerinden biri olan Fetih Yürüyüşü yapıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, davetli protokol ve katılımcılar, Saltanat Kapı’dan başlayarak Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ne kadar yürüdü. Bursalılar, Fetih Yürüyüşü’ne büyük ilgi gösterdi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş sırasında renkli görüntüler ortaya çıktı. Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde son bulan yürüyüşün ardından tüm katılımcılara iftar yemeği verildi.