Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği (MALA) Başkanı Sundui Batbold ve Moğolistan’ın İstanbul Başkonsolosu Sharav Khishigsuren, 21 Mart 2022 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret Etti.

Görüşmede TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Moğolistan’ın yakın çalışılan ülkelerden biri olduğunu, Birliğin Yönetim Kurulunda Moğolistan’ın da temsil edildiğini belirtti. Solak, “Pandemiden dolayı ortak çalışmalarımız biraz yavaşladı. Moğolistan ile hem kardeş şehir çalışmaları hem de tecrübe paylaşım programları yapıyoruz. Pandemi koşullarında Moğolistan’a maske gönderdik. Başkonsoloslukla da işbirliği yapabiliriz. Moğolistan’dan halen 33 belediye üyemiz var, daha fazla belediyenin TDBB’ye olmasını isteriz. MALA bunu koordine ederse seviniriz” dedi. Solak ayrıca, “birlikte yapılabilecek projeler kapsamında kardeş şehirler işbirliğinde uzman eğitimi ve tecrübe paylaşımı programları yapabiliriz. Türkiye ve Moğolistan arasında karşılıklı heyet ziyaretleri gerçekleştirebiliriz. Yönetim kurulu toplantılarının birini Moğolistan’da yapabiliriz. 30 ülkeyle çalışıyoruz, her ülkenin ihtiyacı farklı, o yüzden Ülke birliklerinin önerileri bizim için önemli” şeklinde konuştu.

Moğolistan Belediyeler Birliği (MALA) Başkanı Sundui Batbold da, kabulden dolayı teşekkür ederek, görüşmeden memnun olduklarını ve TDBB’nin Moğolistan’a yönelik desteklerinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Batbold, “Salgından dolayı ilişkilerimiz zorunlu olarak durgunlaştı. Bizi üyeliğe ve yönetim kurulu üyeliğine kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizinle yüz yüze de tanışmak istedim. Bu ziyarete Başkonsolosun katılımından dolayı da teşekkür ediyorum. Gelecek dönemde de ilişkilerimizin gelişmesine destekte bulunmanızı rica ediyorum. İki tarafın da tarihi ortaklıkları var, bu yüzden ilişkilerimiz çok önemli. Bu anlamda önemli tarihi bağlarımız olduğunu düşünüyorum. Ben mühendislik ve hukuk eğitimi aldım. Dört dönem parlamentoda vekillik yaptım. İçişleri bakanı ve devlet bakanı olarak görev yaptım. Başkent Ulanbator’da vali ve belediye başkanlığı yaptım. 2005’ten beri de Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği başkanıyım. Birlik 1994’te kuruldu. Birlikte 21 il ve 330 ilçe üyemiz var. Ülkede resmi tek birlik MALA’dır. Moğol hükümeti ile protokolümüz var. Ülkedeki yerel yönetimlere mesleki alanda destek veriyoruz. MALA olarak TDBB ile ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Görüşme, karşılıklı hediyeleşme ve günün anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.