Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyeleri Zeytinburnu Belediyesi (İstanbul) ve Sultanhanı Belediyesi (Aksaray), 18 Mart 2022 tarihinde Zeytinburnu’nda imzalanan protokolle kardeş şehir oldu.

Protokol imza törenine, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Sultanhanı Belediye başkanı Fahri Solak, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Zeytinburnu Belediyesi Meclis Üyesi Dr. Reşide Yüksel ve diğer ilgililer katıldı.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy imza töreninde yaptığı konuşmada Sultanhanı’nın henüz genç bir ilçe olduğunu fakat hızla geliştiğini ve böyle güzel bir Anadolu belediyesi ile kardeş oldukları için mutlu olduklarını söyledi. Arısoy, “Sultanhanı denince akla Selçuklulardan kalma Sultanhanı Kervansarayı geliyor. Bir de halı restorasyonundaki ünü elbette. Başkanımız sağ olsun, bize bu günün anısına çok güzel bir hediye getirdi. ‘Dünyanın Halı Restorasyon Merkezi’ unvanını boşuna almamışlar” dedi.

Sultanhanı Belediye Başkanı Solak “Birçok hemşerimiz İstanbul Zeytinburnu’na gelip buralarda ticaretle uğraşmışlardır. Biz de İstanbul Zeytinburnu Belediye Başkanımız Sayın Ömer Arısoy ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonunda, İstanbul Zeytinburnu Belediyesi ile Sultanhanı ilçesini kardeş şehir yapmaya karar verdik. Turizm’den ticarete birçok alanda İstanbul Zeytinburnu’nun ilçemize çok büyük katkısı olacaktır” dedi.

“Sultanhanı ilçesi kendisini her geçen gün yenilemekte” diyen Başkan Solak “Sosyal yaşam içerisinde ülkemizde ve dünyaya açılma konusunda emin adımlarla ilerliyoruz. İstanbul’un kıymetli İlçesi Zeytinburnu ile Sultanhanı ilçemizin kardeş şehir olmasının faydalarını hepimiz önümüzdeki günlerde ve aylarda göreceğiz. Her iki belediyemize de hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Tören günün anısına karşılıklı hediyeleşme ve fotoğraf çekimi ile tamamlandı.