Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyeleri Karatay Belediyesi (Konya) ve Tatlısu Belediyesi (KKTC), 7 Mart 2022 tarihinde Tatlısu’da imzalanan protokolle “Kardeş Şehir” oldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve KKTC Başbakanı Dr. Faiz Sucuoğlu’nun da katıldığı törende imzalanan protokolle iki belediye; bilgi ve deneyim paylaşımlarının yanı sıra fiziki belediyecilik, sosyal, kültürel ve daha birçok konuyu kapsayan projeler hayata geçirecek.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Karatay Belediyesi ve Tatlısu Belediyesi arasında imzalanan kardeş şehir protokolünün önemine vurgu yaparak, “1571’de Kıbrıs’ın Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesi ve 1974’ten sonra Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden pek çok insanımız Kıbrıs’a yerleşmiştir. Dolayısıyla aramızda derin bir akrabalık bir kardeşlik bağı var. Karatay Belediyesi ve Tatlısu Belediyesi arasında imzalanan bu protokol de her iki ülke arasındaki bu bağları daha da güçlendirecek. Ben bu işbirliği dolayısıyla Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ve Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan’ı tebrik ediyorum” dedi.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Öncelikle ev sahipliğinden dolayı Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız başta olmak üzere tüm Kıbrıs halkına teşekkür ediyorum. Bizler Türkiye olarak Kıbrıs ile et ve tırnak gibiyiz. Konya ve Karatay olarak Kıbrıs için neler yapabiliriz dedik ve bu çerçevede hazırladığımız protokolü bugün imzalıyoruz. Karatay ve Tatlısu Belediyeleri; karşılıklı olarak bilgi ve deneyim paylaşımından fiziki belediyeciliğe; kültürel ve sosyal çalışmalara kadar pek çok alanda işbirliği yapacak. Biz Konya ve Karatay olarak burayla kardeşliğimizi pekiştirmeye geldik. Tatlısu’nun çok daha güzelleşmesi ve ilerlemesi için gereken her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan ise, “Çok anlamlı ve önemli bir gün için bir aradayız. Türkiye’nin güzide şehri, Selçuklu payitahtı Konya’mızın güzel ilçesi Karatay ile kardeşlik protokolü imzalıyoruz. Protokolün hazırlanış ve bugüne gelinmesindeki büyük katkıları için Karatay Belediye Başkanımız Hasan Kılca’ya, aramızdaki bu bağlantıyı sağlayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu’ya teşekkür ediyorum. Protokolün iki şehir arasındaki kardeşliğinin daha da artmasına, bilgi paylaşımına vesile olmasına ve şehirlerimizin çok daha ilerlemesine katkı sunacağına inanıyorum. Bizler için oldukça kıymetli olan bu protokolümüzün hayırlar getirmesini diliyorum” diye konuştu.