Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenistan birliklerince çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 613 masumun katledildiği Hocalı Katliamı şehitleri, 27 Şubat 2022 tarihinde Bağcılar’da düzenlenen törenle anıldı.

Bağcılardaki Azerbaycan Dostluk Parkı’nda bulunan Hocalı Katliamı Anıtı önünde gerçekleşen programa Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nden çok sayıda kişi iştirak etti.

30 yıl önce dünya insanlık tarihinin en korkunç cinayetine şahitlik edildiğini söyleyen Azerbaycan’ın İstanbul konsolosu Zaur Allahverdizade “Hocalı’da olan yabancı basın mensupları bile gördükleri karşısında dehşeti yaşadı. 30 yıl sonra katliamı, Başkomutan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in liderliğindeki Azerbaycan ordusunun kardeş Türkiye’nin desteğiyle 44 günlük vatan savaşının sonunda kazanılmış bir zaferden sonra anmaktayız. Bu şanlı zafer Hocalı Soykırımı kurbanlarının ruhları için tesellidir. Hocalı Soykırımı kurbanlarının intikamı savaş meydanında alınmıştır” diye konuştu.

Katliamda hayatını kaybedenleri rahmetle anan Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan da duygularını “Hocalı katliamı sadece Azerbaycan için değil Türkiye Cumhuriyeti toprakları içinde yaşayan bütün vatandaşların kalbinde hissettiği bir katliamdır” şeklinde dile getirdi. 

Azerbaycan ile Türkiye’nin kardeşliğine vurgu yapan Bağcılar Belediye Başkanı Yardımcısı Şahin Köse ise şunları söyledi: “Bu soykırımı hiçbir zaman unutmayacağız ve her zaman canlı tutacağız. Kurtardığımız toprakları muhafaza etmek için elimizden geleni de yapacağız. Rabbim Azerbaycan ile Türkiye’nin dostluğunu kıyamete kadar devam ettirsin”.

Konuşmaların ardından 613 masum Azerbaycan vatandaşı için Kuran-ı Kerim okunduktan sonra dua edildi. Davetliler daha sonra Hocalı Katliamı’nda çekilmiş fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi.