Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Kırgızistan üyesi Oş şehri, uluslararası turizm uzmanlarının katıldığı I. Bölgesel Turizm Forumu’nda, kıtalararası rota boyunca geçen Büyük İpek Yolu güzergâhında yabancı turistlere modern turizm hizmeti sunan ana turizm sağlayıcısı olarak kabul edildi.

Oş Büyükşehir Belediyesi tarafından 14 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilen forum ile, İpek Yolu üzerinde turizmin geliştirilmesi ve Büyük İpek Yolunun kıtalararası güzergahı üzerindeki eski önemli konumunu yeniden canlandırılması hedefleniyor. Düzenlenen forum ile Oş şehrinin kendi turizm markasını oluşturarak, yüz binlerce turisti Oş’a çekmesi amaçlanıyor. Hedeflerin gerçekleşmesiyle ülke genelinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişiminin de güçlü bir ivme kazanması bekleniyor.

Oş Belediyesi 2022 yılında, Büyük İpek Yolu’nun bir parçası olarak uluslararası turizm etkinlikleri düzenlemeyi planlıyor. Bu etkinliklerle, Oş şehrinin küresel turizm pazarındaki konumunu güçlendirmeyi ve yabancı turistleri Oş’a çekmeyi amaçlıyor. Tüm bu çalışmalarla Oş Belediyesi, turizm gelirini artırmayı ve Oş’u Büyük İpek Yolu güzergâhındaki başlıca turistik yerlerden biri haline getirmeyi planlıyor.

Düzenlenen Forumda konuşan Oş Belediye Başkanı Almaz Mambetov, “Biz Oş Belediyesi olarak aldığımız inisiyatifle Oş şehrindeki tur şirketlerini, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kazakistan’dan gelen tur operatörlerinin de üye olduğu İpek Yolu’nun turizm derneğinde bir araya getirdik. Oş şehrinin tüm turizm olanaklarının ve potansiyelinin sunulacağı uluslararası turizm fuarlarına katılım sağlamaları için elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

Oş’da İpek Yolu Zanaatkârlar Loncasının oluşturulması için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Mambetov, “Bu proje hayata geçirildiğinde Oş şehrinde ve Orta Asya’da el sanatlarının korunması ve geliştirilmesine aktif bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca, zanaatkârlardan oluşan bir etno-kasaba açılmasını da planlıyoruz” ifadelerini kullandı.