2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Bursa’da, yıl boyunca Türk kültürünü tanıtmaya yönelik düzenlenecek etkinlikler, 27 Ocak 2022tarihinde düzenlenen gala konseriyle başladı. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye’den gelen ses ve saz sanatçılarının seslendirdiği ezgiler ile halk dansları ekiplerinin gösterileri, görsel şölene dönüştü.

Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak belirlenen 10’uncu şehir olan Bursa, Türk dünyasının müzik ve danslarına ev sahipliği yaptı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (AKKM) düzenlenen gala konserine; Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Bursa milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlik Takvimi Bursa2022.org’da Paylaşılacak

Galaya ev sahipliği yapan Alinur Aktaş, Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ata topraklarından gelen misafirlerle kucaklaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Yıl boyunca Bursa’ya yakışır pek çok etkinliğe imza atacaklarını dile getiren Aktaş, “Kongre ve seminerlerden, konser ve festivallere, sinema, tiyatro ve sergilerden söyleşilere kadar, geniş yelpazede çok sayıda ulusal ve uluslararası etkinliklerimiz olacak. Bu etkinlikleri duyuracağımız ‘bursa2022.org’ internet sitemiz yayına başladı. Geçmişten geleceğe uzanan değerlerimiz, kadim tarihimiz, köklerimize bağlılık, bizimle özdeşleşen rengimiz, yenilikçi duruş, sonsuzluk ve birlikten doğan gücümüzden aldığımız ilhamla hazırladığımız, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa logomuzda olduğu gibi birlikte çok önemli kapıları açıyoruz. Bu kapı tarihe açılıyor, bu kapı geleceğe açılıyor, bu kapı kültür ve sanata açılıyor. Bu kapı sanayiye ve iş dünyasına açılıyor, bu kapı bilgiye ve değerlerimize açılıyor. Bu kapı İpek Yolu’na, ticarete ve turizme açılıyor. Bu kapı Türk dünyasının birliğine, beraberliğine, yardımlaşma ve dayanışma ruhunun güçlenmesine açılıyor. Birliğimizin kavi ve daim olmasını diliyorum” dedi.

Mehter konseri ve kılıç kalkan gösterisi ile başlayan gala etkinlikleri, geceye özel hazırlanan sahne dekoru ile davetlilere görsel şölen sundu. Türk Cumhuriyetlerinden gelen, ses ve saz sanatçılarının performanslarının yanında, halk dansları gösterileri beğeniyle izledi. Renkli gecede, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa için bestelenen marş da davetlilerin beğenisine sunuldu.