Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyeleri, Kazakistan’ın Türkistan Belediyesi ile Türkiye’nin Üsküdar ve Zeytinburnu Belediyeleri, TDBB koordinasyonunda Kardeş Şehir protokolü imzaladı.

Kazakistan’dan Türkiye’ye gelen Türkistan heyetinde, Türkistan Belediye Başkanı Nurbol Turashbekov, Belediye Meclis Üyesi Tazhibek Musaev, Organizasyon Departmanı Müfettişi Olzhas Bulegenov, Türkistan Müzik ve Drama Tiyatrosu Müdürü Ainur Kopbasarova, Tiyatro Müdür Yardımcısı Asem Aldibekova ve Tiyatro Edebiyat Bölümü Başkanı Şınar Omarova yer aldı.
20 Aralık 2021 Pazartesi günü Üsküdar’da düzenlenen törenle Üsküdar Belediyesi ile Türkistan Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. İmza töreninde konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen “Türkistan ile her türlü işbirliğine hazırız. Bugün attığımız imzayla, Türkistan ile kültür, turizm, kentsel ve tarihi mirasın koruması alanlarında bilgi ve deneyim alışverişinde bulunmayı amaçlıyoruz” dedi. Protokolün ardından heyet Üsküdar’ın tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

21 Aralık 2021 Salı günü ise Zeytinburnu ve Türkistan Belediyesi Zeytinburnu Belediyesinde imzalanan protokolle kardeş şehir oldu. İmza törenin ardından konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Zeytinburnu Belediyesi olarak her zaman Kazakistanlı kardeşlerimizle bir ve beraber olmayı arzu ediyoruz. Biz ortak kültürün insanlarıyız. Orta Asya coğrafyasını kendimizden ayrı görmüyoruz. Zeytinburnu Belediyesi olarak Türkistan ile her alanda işbirliğine hazırız. Umuyorum ki çok sayıda ortak projeyi hayata geçireceğiz. Bu kardeşlik protokolü ile bağlarımız daha da güçlenecek. Atılan imzalar hepimiz için hayırlı olsun” dedi.
Törenin ardından heyet, Zeytinburnu’nda Kazlıçeşme Kültür Sanat Merkezi’ni ve Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)’ni ziyaret etti.

Türkistan Heyeti TDBB’yi ve Beşiktaş Belediyesini Ziyaret Etti

Türkistan Belediyesi heyeti, Türkiye Programı kapsamında 22 Aralık 2021 Çarşamba günü TDBB merkezinde Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi. Ziyaret kapsamında Üsküdar ve Zeytinburnu Belediyeleri ile imzalanan kardeş şehir protokolleri ve bu çerçevede ortak proje ve işbirliği imkanları değerlendirildi.

TDBB’nin üstlendiği koordinasyon ile Üsküdar ve Zeytinburnu Belediyeleri ile hızlı bir şekilde yazışmaların yapıldığını ve kısa sürede sonuçların alındığını dile getiren Türkistan Belediye Başkanı Turashbekov, “İki günde Üsküdar ve Zeytinburnu Belediyeleri ile kardeş şehir protokollerini imzaladık. Bundan sonra Beşiktaş Belediyesi ile de kardeş şehir olunması gündemde. Ancak, kardeş şehir protokollerinin kağıt üzerinde kalmayıp, somut projeler hayata geçirerek canlı olmasını isteriz. 2022 yılın Mart ayında Nevruz kutlamaları için kardeş şehirlerimizi Türkistan’a davet etmek isteriz. Türkistan’ın il statüsüne geçmesiyle birlikte son 3 yılda yapılan yatırımlarla büyük gelişme ve değişme göstermiştir. Bu bağlamda turizmden şehir yönetimi konusuna kadar her alanda işbirliğine açık olduğumuzu belirtmek isteriz” şeklinde konuştu.

TDBB Genel Sekreteri Solak ise, “Kasım ayında Türkistan’dan Türkiye’ye gelen heyet, Türkiye’den uygun belediyeler ile kardeş şehir olmak istediklerini belirtince biz de TDBB olarak hemen çalışmalara başladık ve kısa sürede sonuç aldık. Tecrübe paylaşımı konusunda da işbirliğine hazırız. Birliğin kurulma amaçlarından biri dost ve kardeş ülkelerin yerel yönetim alanında işbirliğini geliştirmektir. Birliğin düzenli yaptığı işlerin başında tecrübe paylaşımı programları gelmektedir. Türk Cumhuriyetlerinin yeri bizim için farklıdır. Kazakistan da yakın çalıştığımız ülkelerden biridir. Kazakistan’la her alanda işbirliğini daha da güçlendirmeye hazırız. Birliğimize yapmış olduğunuz ziyaretten dolayı teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Programın son günü heyet, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, iki belediye arasında ortak projeler ve işbirliği imkanları değerlendirildi. Ayrıca görüşmede Beşiktaş belediyesi ve Türkistan Belediyesi’nin kardeş olması konusu gündeme getirildi. Ziyaretin ardından heyet, Beşiktaş Belediyesi’nin Halk Market/Halk Mağaza projesini ziyaret edip hakkında bilgi aldı.

25.12 2021