Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Başiskele Belediyesi iş birliğinde Bosna Hersek’in Gracanica Belesiyesi’ne yönelik “Yerel Yönetimlerde Katı Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Uygulamaları” Tecrübe Paylaşım Programı, 8-10 Aralık 2021 tarihlerinde Kocaeli’nde gerçekleştirildi.

Programa, Gracanica Belediyesi Meclis Başkanı Nihad Krajınovıc, Gracanica Belediyesi Genel Sekreteri Dzenana Tukulj, Gracanica Kamu Hizmeti Şirketi “Komus” Müdürü Senad Memıc ve Kalkınma Projeleri Başkan Danışmanı Senad Smajlovıc katıldı.

Gracanica Belediye heyeti program kapsamında ilk olarak Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’yü makamında ziyaret etti. Ziyarette Gracanica Belediyesi ve Başiskele Belediyesi’nin iş birliğinin güçlendirilmesi ve ortak projelerin gerçekleştirilmesine değinildi. 

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, “Sizleri Başiskele’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu tarz programlarla tecrübe alışverişinde bulunarak yerel yönetimlerimizin daha iyi bir noktaya gelmesini sağlıyoruz. Katı atık yönetimi ve geri dönüşüm uygulamaları konusunda Başiskele Belediyesi Türkiye’de önde gelen belediyelerden biridir. Umuyorum ki bu program heyetimiz için faydalı olur” diye konuştu.

Ziyaretin ardından heyete, Başiskele Belediyesi’nin atık yönetimi çalışmaları ile ilgili sunum yapıldı. Ardından heyet, İZAYDAŞ’ı ziyaret etti. Heyet burada Katı atık ve ayrıştırma çalışmalarını uzmanlar eşliğinde gezerek İZAYDAŞ’ın nasıl çalıştığı ve ne gibi artıları olduğunu yerinde gördü.

Programın ikinci günü olan 10 Aralık 2021 Cuma günü heyet, İstanbul’a geçerek TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la görüşen heyet Birliğin çalışmaları hakkında bilgilendirildi. 

Görüşmede Gracanica Belediyesi Meclis Başkanı Nihad Krajınovıc, “Program bizim için çok verimli geçti. Program öncesinde sanayi ve ekonomi konusunda tecrübeli bir belediye ile bunu yapmak istedik ve Başiskele Belediyesi de bu konuda gelişmiş bir belediye. Gracanica şehri oto yedek parça üretimi tesislerinin de olduğu bir sanayi şehri. Türkiye’de sanayi açısından gelişmiş olan Kocaeli bölgesinden bir belediye ile kardeş şehir olmak istiyoruz. Gracanica Belediyesi olarak başka projelerimiz de var. Bu konuda da TDBB’nin desteğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da, “Programın verimli geçmesi bizleri memnun etti. Tematik bir program olması önemliydi. TDBB olarak biz Gracanica ile ortak iş birliğine hazırız. Bosna Hersek ile ilişkilerimiz çok güçlü. Kardeş Şehir bulma konusunda da resmi talep yazınız gelince çalışmalara başlar ve Gracanica Belediyesi için uygun bir belediye buluruz” şeklinde konuştu.

Katılım Sertifikalarının takdimi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi ile program tamamlandı.